Hareketli görüntü dosyalarında bilgi gizlemede kullanılan yöntemlerin incelenmesi ve en önemsiz bite ekleme yönteminin uyarlanması
Investigation of methods used to hide information in moving image files and adaptation of least significant bit insertion method
- Tez No: 757218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ ŞAHİN MESUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilginin gizli kalacak şekilde güvenli iletimi için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bilgi gizleme ve şifreleme teknikleri bu amaçla kullanılmaktadır. Bu çalışmada bilgi gizleme yöntemlerinin bir alt dalı olan steganografi hareketli görüntü dosyası olarak ta bilinen video dosyaları üzerinde uygulanmıştır. Gizli bilginin güvenli bir şekilde transfer edilmesi problemine karşı bir algoritma ile birlikte uygulama geliştirilmiştir. Tezin amacı video dosyaları üzerinde steganografi ve kriptoloji kullanarak bilgi gizleme ve veri iletimi için güvenli bir ortam oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda video dosyaları üzerine En önemsiz bite gizleme yöntemi kullanılarak veriler sıralı ve belirlen bir formül ile birlikte rastgele olarak gizlenmiş ayrıca güvenliği artırmak amacı ile yapılan bu gizleme işleme şifreleme teknikleri ile desteklenmiştir. Geliştirilen algoritmanın taşıyıcıdaki değişim açısından değerlendirmeleri MSE ve PSNR teknikleri ile ve dayanıklılık açısından değerlendirmeleri ise histogram analizi tekniği ile ölçülmektedir. Önerilen yöntem ile gizli iletişim alanında gerçekleştirilebilecek olan çözümlere bir katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Various methods are used for the secure transmission of information in a way that remains confidential. Information hiding and encryption techniques are used for this purpose. In this study, steganography, which is a sub-branch of information hiding methods, was applied on video files, also known as moving image files. An application has been developed with an algorithm against the problem of securely transferring confidential information. The aim of the thesis is to create a secure environment for information hiding and data transmission by using steganography and cryptography on video files. For this purpose, by using the least significant bit hiding method on video files, the data is hidden sequentially and randomly with a determined formula, and this hiding process, which is made to increase security, is supported by encryption techniques. Evaluations of the developed algorithm in terms of change in carrier are measured with MSE and PSNR techniques, and evaluations in terms of durability are measured by histogram analysis technique. It is thought that with the proposed method, it can contribute to the solutions that can be realized in the field of confidential communication.