Avrupa Birliği ve Türkiye'nin Güney Kafkasya-Karadeniz politikaları
European Union and Turkey's policies towards South Caucasus-Black Sea
- Tez No: 274140
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTAT ÇELİKPALA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
 - Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın amacı Soğuk Savaş sonrası dönemde AB ve Türkiye'nin Güney Kafkasya-Karadeniz bölgesi ile ilişkilerini ve bu çerçevede bölgeye yönelik politikalarını incelemek, bu politikaların ne ölçüde örtüştüğünü ve AB ile Türkiye ilişkilerine ne şekilde yansıdığını ortaya koymaktır. Bu bağlamda, bölgenin AB ve Türkiye'ye sunduğu fırsatlar ile karşı karşıya getirdiği tehdit ve riskler inceleme konusu yapılmış, AB ve Türkiye'nin bu unsurları nasıl algıladığı ve bu algı doğrultusunda ne tür politikalar geliştirdiği, söz konusu politikaların başarılı olup olmadığı araştırılmıştır.Güney Kafkasya-Karadeniz bölgesinin jeopolitik önemi Soğuk Savaş sonrası dönemde artmış ve bölge ?Yeni Büyük Oyun? olarak adlandırılan büyük bir jeopolitik mücadeleye sahne olmuştur. Bu mücadelenin özünde enerji ve enerji arz güvenliği yer aldığı için çalışma esas olarak enerji-güvenlik bağlamında yürütülmüş ve AB ile Türkiye'nin bölge ve birbirleriyle ilişkileri de bu çerçevede bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur.Yapılan değerlendirmelerde AB ve Türkiye'nin Güney Kafkasya-Karadeniz bölgesine ilişkin temel önceliklerinin enerji-güvenlik bağlamında büyük ölçüde örtüştüğü ve bölgeye yönelik politikalarının da benzerlikler taşıdığı, ancak bölgenin iki aktörün birbirleriyle olan ilişkilerinde tam olarak yansımasını bulamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine relations of EU and Turkey with South Caucasus-Black Sea region and policies towards the said region within this context; and further to evaluate the consistency of this policies by taking their reflections on EU Turkey relations into consideration. In this respect, opportunities provided as well as risks and threats caused by this region are analyzed for EU and Turkey; and the conception of EU and Turkey are also investigated so as to clarify policies developed and to examine whether these policies are satisfactory, or not.South Caucasus-Black Sea region has increased in geopolitical importance since the end of Cold War, and the region has withnessed a great geopolitical struggle titled ?New Great Game?. Since the main focus of this struggle is energy and energy-security context is taken as basis for this study which handles relations EU and Turkey with the region and with each other within this context.As a result of the evaluation process, it is detected that basic priorities of EU and Turkey are consistent with each other within the energy-security context in South Caucasus- Black Sea region; and further that adopted policies towards the region of EU and Turkey are also similar; overlapping attitudes of both actors regarding the region can not be reflected on their interrelations.