Avrupa tarihi konulu Türkçe eserler bibliyografyası
Bibliography of Turkish works on European history
  1. Tez No: 757224
  2. Yazar: EMRE HİÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET YETİŞGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Tarih, Bibliography, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Avrupa tarihine yönelik bilinen ilk Türkçe eserler XVI. yüzyılda, çeviri yoluyla ortaya çıkmıştır. Bunu takiben XVII. yüzyılda ilk kez Avrupa tarihi konulu telif eserler verilmeye başlanmıştır. Osmanlıların Batılılaşma sürecine girmesi ve Avrupa ile olan ilişkilerinin artmasıyla hem çeviri hem de telif eserlerin sayısında artış meydana gelmiştir. Bu dönemlerde yazılan eserlerin büyük çoğunluğu siyasi olayları konu almış ve genellikle Osmanlı-Avrupa ilişkileri tarzında işlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti döneminin başlangıcında da bu durum devam etmiş, ağırlıklı olarak siyasi tarih alanıyla sınırlı kalınmıştır. İlerleyen süreçte ise bilimsel alanda yaşanan gelişmelerin etkisiyle birlikte Avrupa tarihine yönelik çalışmalar siyasi olayların dışında ekonomik, sosyal ve kültürel alanlara da yönelmeye başlamıştır. Ayrıca Türk-Avrupa ilişkilerinin yanı sıra Avrupa tarihi, ayrı bir çalışma konusu olarak da ele alınmaya başlanmış ve bu doğrultuda da yeni eserler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çalışma içerisinde bahsi geçen süreçlerde kaleme alınmış Türkçe telif ve çeviri eserler, bir bibliyografya çalışması şeklinde bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first known Turkish works on European history emerged through translation in the 16th century. Following this, copyright works on European history began to be given for the first time in the 17th century. The number of translated and copyrighted works increased as the Ottomans entered the process of westernization and their relations with Europe increased. Most of the works written during these periods were about political events and were generally handled in the style of Ottoman-European relations. At the beginning of the Republic of Turkey, this situation continued, and it was mostly limited to the field of political history. In the following process, with the effect of developments in the scientific field, studies on European history began to focus on economic, social and cultural areas besides political events. In addition to the Turkish-European relations, European history has also begun to be dealt with as a separate study subject, and new works have begun to emerge in this direction. In this study, Turkish copyright and translation works written during the aforementioned processes were brought together as a bibliography.