Karaciğer hemanjiomlarının difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi ve görünür difüzyon katsayısının tanıya katkısı
Evaluation of liver hemangiomia by diffusion-weighted magnetic resonance imaging and the contribution of visible diffusion coefficient to diagnosis
- Tez No: 757248
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE RUKEN YÜKSEKKAYA ÇELİKYAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hemanjiom karaciğerdeki en sık benign lezyondur. Hemanjiomların kesin tanısı görüntüleme yöntemleri ile koyulabilmektedir. Ancak uzun süre kapalı ortamda kalamayan bazı hastalar için tetkiki kısa sürede bitirmek veya kontrast maddeye duyarlılığı olan ya da renal patoloji nedeniyle kontrast madde verilemeyen kişilerde tetkik zorunlu olarak kontrastsız yapılabilir. Böyle durumlarda DAG ayırıcı tanıda yardımcı olabilir. Çalışmamızın temel amacı karaciğer hemanjiomlarında DAG ile ADC değerlerini ölçerek tanıya katkısını ve hemanjiomların kontrastlanma paternleri ile ADC ilişkilerini araştırmaktır. Çalışmamıza Mart 2017-Aralık 2020 arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda klinik incelemeler sonucu Abdomen MRG yapılmış ve karaciğer hemanjiomu tespit edilmiş 18 yaş ve üzerinde 100 erişkin olgu dahil edildi. Hemanjiyomlarda MRG görünüm özellikleri ve tipik kontrastlanma paternleri ile kesin tanıya ulaşılabilmektedir. Lezyonlar kontrastlanma paternlerine göre Tip 1-2-3 olarak sınıflandırıldı. 1.5T (General Electric's, Signa Explorer) MR cihazı ile Difüzyon ağırlıklı görüntüler aksiyal planda single shot echo planar imaging (SSEPI) sekansı kullanılarak, her 3 yönde (x,y,z), 3 farklı b değerinde (b=0, b=600 ve b=1000 s/mm2) difüzyon duyarlı gradiyentler uygulanarak elde edildi. İzotropik görüntülere ait ADC haritaları cihaz tarafından otomatik olarak oluşturulup, tüm lezyonların ortalama ADC değerleri bu haritalar üzerinden kantitatif ölçüldü. Ölçümler lezyonlar üzerine 0.5 cm çaplı dairesel region of interest (ROI) yerleştirilerek her lezyondan aynı kesitte üç farklı ADC ölçümü yapıldı ve sonrasında bu ölçümlerin ortalama değeri hesaplandı. Birden fazla lezyonu olan olguların her lezyonu ayrı ayrı değerlendirildi. Çalışmamızda 63'ü kadın ve 37'si erkek olmak üzere toplamda 100 hastada 145 lezyon değerlendirildi. Çalışmaya aldığımız bireylerin lezyonlarını incelediğimizde en sık görülen hemanjiom tipi tip 2 idi. Lezyonların b=600 s/mm2değerinde ölçülen ortalama ADC değerleri hemanjiom tip 1 ile tip 2 ve tip 1 ile tip 3 arasında anlamlı farklılık göstermekteydi (p: 0,025). b=1000 s/mm2 değerinde ölçülen ortalama ADC değerlerinde hemanjiom tipleri arasında anlamlı fark bulunamadı. Her iki b değerinde ölçülen ortalama ADC değerleri en yüksek Tip 1 hemanjiomda ölçüldü. Sonuç olarak b=600 s/mm2 değeri kullanılarak elde edilen ADC haritalarından yapılan ölçümlerde hemanjiomların ortalama ADC değerleri ile hemanjiomların kontrastlanma tipleri arasında ilişki olduğu bulundu ancak b=1000 s/mm2değeri kullanılarak elde edilen ADC haritalarından yapılan ölçümlerde hemanjiomların ortalama ADC değerleri ile hemanjiomların kontrastlanma tipleri arasında anlamlı fark bulunamadı. Farklı b değerleri kullanılarak elde edilen daha geniş ve kapsamlı çalışmalarla bulgularımızın desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hemangioma is the most common benign lesion in the liver. Definitive diagnosis of hemangiomas can be made by imaging methods. However, for somepatients who cannot stay indoors for a long time, the examination can be performed without contrast, for those who are sensitive to contrast material or who cannot be given contrast material due to renal pathology. In such cases, DWI may be helpful in differential diagnosis. The main purpose of our study is to measure the DWI and ADC values in liver hemangiomas and to investigate its contribution to the diagnosis and to investigate the relationship between contrast enhancement patterns of hemangiomas and ADC. Our study included 100 adult cases aged 18 years and over, who underwent abdominal MRI and liver hemangioma as a result of clinical examinations in Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine, Department of Radiology between March 2017 and December 2020. Definitive diagnosis can be reached in hemangiomas with MRI features and typical contrast enhancement patterns. The lesions were classified as Type 1-2-3 according to their enhancement patterns. Diffusion-weighted images with 1.5T (General Electric's, Signa Explorer) MR device using single shot echo planar imaging (SSEPI) sequence in the axial plane, in all 3 directions (x, y, z), 3 different b values (b=0, b= 600 and b=1000 s/mm2) were obtained by applying diffusion sensitive gradients. ADC maps of isotropic images were automatically created by the device, and the average ADC values of all lesions were measured quantitatively on these maps. Measurements were made by placing a 0.5 cm diameter circular region of interest (ROI) on the lesions, and three different ADC measurements were made from each lesion in the same section, and then the average value of these measurements was calculated. Each lesion of the cases with more than one lesion was evaluated separately. In our study, 145 lesions were evaluated in a total of 100 patients, 63 of whom were women and 37 were men. When we examined the lesions of the individuals included in the study, the most common type of hemangioma was type 2. The mean ADC values of the lesions, measured at b=600 s/mm2, differed significantly between hemangioma type 1 and type 2, and between type 1 and type 3 vii (p: 0.025). No significant difference was found between hemangioma types in mean ADC values measured at b=1000 s/mm2. The mean ADC values measured in both b values were measured in the highest Type 1 hemangioma. As a result, it was found that there was a correlation between the mean ADC values of hemangiomas and the enhancement types of hemangiomas in the measurements made from the ADC maps obtained using the b=600 s/mm2 value however, no significant difference was found between the mean ADC values of hemangiomas and the enhancement types of hemangiomas in the measurements made from ADC maps obtained using b=1000 s/mm2 value. We think that our findings should be supported by larger and more comprehensive studies using different b values.