Dental implant uygulamalarının internetteki bilgi, içerik, kalite ve okunabilirlik düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of information, content, quality and readability level of dental implant procedures on the internet
  1. Tez No: 757247
  2. Yazar: İPEK TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÖNGÖZ DEDE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Günümüzde kullanımı giderek artan internet, bireylerin diş sağlığı ve tedavileri konusunda da bilgi almaya çalıştığı bir araç haline gelmiştir. Ancak diş hekimliği alanında popüler bir tedavi olan dental implantlar hakkında internetteki kaynakların doğruluğu ve güvenilirliği hakkında bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı internette mevcut olan dental implant ile ilgili bilgilerin ve içeriklerin kalitesini, güvenilirliğini ve okunabilirlik düzeyini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Google Trends uygulaması kullanılarak, internette en fazla arama yapılan terimler“dental implant”ve“tooth implant”olarak belirlendi. Google (60 internet sitesi) ve Yahoo (50 internet sitesi) arama motorları kullanılarak arama terimlerine göre toplam 220 internet sitesi tarandı ve kriterlere uyan 45 internet sitesi çalışmaya dahil edildi. Bu internet siteleri DISCERN anketi, JAMA kriterleri ve FRES ve FKGL okunabilirlik formülüne göre değerlendirildi. Veriler arasındaki karşılaştırmalar için ANOVA, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U ve Fischer's exact testleri kullanıldı. Sonuçlar, anlamlılık P0.05). Sonuç: Değerlendirme sonuçları dental implant ile ilgili internet tabanlı bilgilerin kalitesinin düşük seviyede ve verilerin okunabilirliğinin yetersiz olduğunu göstermiştir. Dental implant hastaları için daha iyi okunabilirlik ile yüksek kaliteli veriler sunan internet sitelerine ihtiyaç vardır. Sağlık profesyonelleri bu kriterleri dikkate almalı ve uluslararası standartlara göre internet siteleri geliştirerek insanların kaliteli bilgiye ulaşmasını sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The internet, which is increasingly used today, has become a tool where individuals try to get information about dental health and treatments. However, there is limited information about the accuracy and reliability of online resources about dental implants, which is a popular treatment in dentistry. The aim of this study is to evaluate the quality, reliability and readability of the information and content about dental implants available on the internet. Material and Methods: The most searched terms on the internet were determined as“dental implant”and“tooth implant”using the Google Trends application. A total of 220 websites were scanned according to search terms using Google (60 websites) and Yahoo (50 websites) search engines, and 45 websites matching the criteria were included in the study. These websites were evaluated according to the DISCERN questionnaire, JAMA criteria, and the FRES and FKGL readability formula. ANOVA, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U and Fischer's exact tests were used for comparisons between data. P0.05). Conclusions: The results of the study showed that the quality of internet-based information about dental implants was low and the readability of the data was insufficient. There is a need for websites that offer high quality data with better readability for dental implant patients. Health professionals should consider these criteria and ensure that people access quality information by developing websites according to international standards.