Kırsal kalkınmada farklı bir yaklaşım: Yozgat Kadışehri Deveci havzası meyvecilik entegrasyon projesi
A different approach to rural development: Yozgat Kadışehri Deveci basin fruit integration project
  1. Tez No: 757256
  2. Yazar: FURKAN MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SİBEL GÜLSE BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4657
Özet
Bu çalışma Türkiye'de Yozgat ili Kadışehri ilçesi Kabalı Köyü'nde uygulanmakta olan "Deveci Havzası Meyvecilik Entegrasyon Projesi'nin yürütüldüğü alana etkisi araştırılmıştır. Uygulama sonuçlarının sosyo ekonomik etkilerinin belirlenmesi amacıyla projeye katılmış olan 119 üretici ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Projenin uygulanmaya başlandığı 2010 yılında üreticilerin büyük bir çoğunluğunun projeye katılım gösterdiği ve devam eden yıllarda bu katılımın arttığı belirlenmiştir. Üreticiler kendilerine düzenli kira geliri, istihdam ve sosyal güvence olanakları sağlayan projeden oldukça memnundur. Kabalı Köyü üreticilerinin memnuniyeti ve daha önce reddeden civar köylerin gelişen ilgisi ile benzer projelerinde uygulanabileceğinin görülmesi projenin en önemli başarısı olarak değerlendirilebilir. Bu proje yaklaşık 10 yıllık uygulaması ile kırsal alan kalkınması için iyi bir örnek olduğunu göstermektedir. Araştırmada verilerin analizinde faktör analizi ve ki-kare analizlerine yer verilmiştir. Yapılan ki-kare analizlerinde üreticilerin projeye katılımında etkili olan kişiler ve kuruluşlar ile projeye erken veya geç katılmaları arasında %1 düzeyde, ayrıca üreticilerin projeye katıldıkları arazi miktarı ile projeyi erken ya da geç benimseme arasında %10 düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the“Deveci Basin Fruit Growing Integration Project”, which is being implemented in the Kabalı Village of Kadışehri district of Yozgat province in Turkey, was investigated. In order to determine the socio-economic effects of the application results, a face-to-face survey was conducted with 119 producers who participated in the project. It was determined that the majority of the producers participated in the project in 2010, when the project was started, and this participation increased in the following years. Producers are very satisfied with the project, which provides them with regular rental income, employment and social security opportunities. The satisfaction of the Kabalı Village producers and the growing interest of the surrounding villages, which previously refused, can be considered as the most important success of the project. This project shows that it is a good example for rural development with its 10 years of practice. In the analysis of the data, factor analysis and chi-square analyzes were used. In the chi-square analyzes made, it was determined that there is a 1% relationship between the people and organizations that are effective in the participation of the producers in the project and their early or late participation in the project, In addition, it has been determined that there is a 10% significant relationship between the amount of land that the producers participate in the project and the early or late adoption of the project.