Kur'ân-ı Kerim'de Hz. Hûd (a.s) ve Âd Kavmi
In The Qur'an Hz. Hûd (a.s) And Âd People
  1. Tez No: 757267
  2. Yazar: REŞAT TANK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TİYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kur'ân; iman ve hakikat yolundan sapan, küfrü, zulmü ve isyanı seçen bazı toplulukların farklı coğrafyalarda yok edildiklerini bize haber vermektedir. Yaptıkları davranışlar nedeniyle helâk edilen kavimlerin ikincisi olan ve Hz. Muhammed'in peygamber olarak görevlendirdiği coğrafyada yaşayan Âd Kavmini tezimizin konusu olarak belirledik. Kur'ân, onları helâke götüren davranışları bildirmekte ve insanları aynı olumsuz davranışlara karşı uyarmaktadır. Çalışmamızda Âd Kavminin yaşadığı bölge, zaman dilimi ve sosyal yapısı gibi genel bilgiler öz bir şekilde anlatılmıştır. Sonraki bölümlerde ise Âd toplumunun inatla işledikleri günahların kendi yaşamlarında ve toplumda oluşturduğu etki irdelenmiştir. Kötü gidişatı düzeltmek ve kavmini hidayete ulaştırmak için Hz. Hûd'un davet sürecinde gayreti, samimiyeti ve ikna yöntemi ele alınmıştır. Ancak Âd kavminin inatla ve ısrarla haddi aşmaları kendi sonlarını hazırlamış ve azap şiddetli bir rüzgar ile onları yok etmiştir. Aynı zamanda tezde Âd Kavmini helâke götüren davranışlarının nüzul döneminde gündem edilmesi incelenerek Mekkelilerin davranışları arasındaki ilişkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. Böylelikle olumsuz davranışlar üzerinden düşünmeye, önceki kavimlerin yaşadıklarından ve yaptıklarından dersler çıkarma gayesi gözetilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an informs us that some communities who deviate from the path of faith and truth, who choose disbelief, cruelty and rebellion, have been destroyed in different geographies. The second of the tribes that were destroyed because of their behavior and the Prophet. We have determined the People of Ad, who live in the geography assigned Hz. Muhammad as a prophet, as the subject of our thesis. The Qur'an informs about the behaviors that lead them to destruction and warns people against the same negative behaviors. In our study, general information such as the region, time zone and social structure of the Âd tribe are explained concisely. In the next chapters, the effects of the sins committed by the people of Ad on their own lives and society are examined. In order to correct the bad situation and to guide his people, Hz. Hud's effort, sincerity and method of persuasion were discussed in the invitation process. However, the stubborn and persistent transgression of the people of Âd prepared their end and the torment destroyed them with a strong wind. At the same time, in the thesis, it was tried to understand the relationship between the behavior of the Meccans by examining the agenda of the behaviors that led to the destruction of the People of Âd during the descent period. Thus, it was aimed to think through negative behaviors and to learn lessons from the experiences and actions of previous tribes.