Akademisyen kadınların iş ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between of academician women job and life satisfaction
- Tez No: 757277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI HACIALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırmada akademisyen kadınların iş ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bazı değişkenlerin iş ve yaşam doyumu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı ve ilişkisel olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi'nde çalışan 1092 kadın akademisyen; örneklemini ise evreni bilinen durumlarda kullanılan formül ile hesaplanan 284 kadın oluşturmuştur. Araştırma çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 502 kişiyle tamamlanmıştır. Veriler kadınların sosyo-demografik özellikleri ve çalışma hayatına yönelik sorulardan oluşan anket formu, İş Doyumu Ölçeği ve Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği ile toplanmıştır. Pandemi nedeniyle veriler Google formlar ile e-mail yoluyla elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; aritmetik ortalama, standart sapma, çarpıklık ve basıklık katsayıları, bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve Bonferroni testleri kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı, kurum ve ölçek izinleri yazılı olarak alınmıştır. Bulgular: Bu araştırmada, kadınların iş doyumu toplam puan ortalaması 29.95±4.88; yaşam doyumu toplam puan ortalaması ise 84.34±12.30 olarak bulunmuştur. Kadınların iş doyumları ve yaşam doyumları arasında pozitif yönde, orta seviyede doğrusal bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the relationship between job and life satisfaction of academician women. In addition, the effects of some variables on job and life satisfaction were examined. Material and method: The research was designed as descriptive and relational. The population of the research is 1092 female academicians working at Atatürk University; The sample consisted of 284 women, whose population was calculated using the formula used in known situations. The research was completed with 502 people who voluntarily agreed to participate in the study. The data were collected with a questionnaire consisting of questions about the socio-demographic characteristics of women and working life, the Job Satisfaction Scale and the Adult Life Satisfaction Scale. Due to the pandemic, the data were obtained via Google forms and e-mail. In the evaluation of the data; arithmetic mean, standard deviation, skewness and kurtosis coefficients, independent groups t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation analysis and Bonferroni tests were used. Ethics committee approval, institutional and scale permissions were obtained in writing in order to conduct the research. Results: In this study, the mean total score of women's job satisfaction was 29.95±4.88; the mean total score of life satisfaction was found to be 84.34±12.30. A positive, moderate linear relationship was found between women's job satisfaction and life satisfaction.