Psikolojik dayanıklılık üzerine bir alan araştırması
Psychol ogical resilience and its resultsa field study on
- Tez No: 757278
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada; psikolojik dayanıklılık, bireysel yaratıcılık, iş tatmini, rol çatışması ve çalışan performansı konuları ele alınmıştır. Araştırmanın amacı; psikolojik dayanıklılığın bireysel yaratıcılık, iş tatmini, rol çatışması ve çalışan performansı üzerine etkisini test etmektir. Çalışma, banka çalışanları üzerinde gerçekleştirilen bir alan araştırması ile desteklenmiştir. Nicel araştırma yöntemine başvurulmuş ve veri toplama aracı olarak anket formundan yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kahramanmaraş ilinde 260 banka çalışanı oluşturmuştur. Verileri analiz etmek için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda psikolojik dayanıklılığın bireysel yaratıcılık ve rol çatışması üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu görülmüştür. Psikolojik dayanıklılığın çalışan performansına etki etmiyorken; iş tatminini üzerinde negatif yönde etkilediği görülmüştür. Diğer bulgular araştırmanın analiz ve sonuç kısmında detaylı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; psychological resilience, individual creativity, job satisfaction, role conflict and employee performance are discussed. Purpose of the research; To test the effect of psychological resilience on individual creativity, job satisfaction, role conflict and employee performance. The study was supported by a field study conducted on bank employees. Quantitative research method was used and a questionnaire form was used as a data collection tool. The sample of the research consisted of 260 bank employees working in banks in the city center of Kahramanmaraş. SPSS 25.0 program was used to analyze the data. As a result of the research, it was seen that psychological resilience had a positive effect on individual creativity and role conflict. While psychological resilience does not affect employee performance; It has been observed that it has a negative effect on job satisfaction. Other findings are explained in detail in the analysis and conclusion part of the study.