Âhiret diyaloglarını tasvir eden âyetlerin Râzî ve Bursevî tefsirlerinde karşılaştırılması
Comparison of the verses describing the hereafter dialogues in the interpretations of Râzî and scholarship
  1. Tez No: 757290
  2. Yazar: AKİF KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDUSSAMET VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kur'an'ın tabileri için dünya hayatını modellerken kullanmış olduğu metotlardan bir tanesi ebedi hayat algısını sürekli canlı tutmaktır. Bu sayede ahiret hayatında karşılaşılacak muhtemel tehlikelerden uzak kalmak ve güzel bir ahiret hayatı yaşamak için içerisinde bol miktarda ahiret tasvirlerine rastlamak mümkündür. Ahiret hayatında karşılaşılacak olan olayların inananların zihinlerinde doğru bir şekilde şekillenmesi noktasında müfessirler farklı yorumlar geliştirmişlerdir. Dirayet tefsirinin en önemli müfessirlerinden biri olan Fahreddin Râzî, oldukça hacimli eserinde her konuya olduğu gibi ahiret diyaloglarıyla ilgili de daha güzel anlaşılması noktasında birçok tevil ve yorumlamada bulunmuştur. Eserinde daha çok işari tefsire ait yorumlamalara yer vermiş olan İsmail Hakkı Bursevî ise ayetlerden anlaşılması gereken batıni yorumlarla muhataplarına bu ayetleri nasıl anlamaları gerektiği noktasında yol göstermeye çalışmıştır. Elinizdeki bu çalışma alanının otoritelerinden olan bu iki müfessirin Kur'an'daki ahiret diyaloglarına yer veren ayetlerine yaklaşımlarını konu edinmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the methods used by the Qur'an while modeling the worldly life for its followers is to keep the perception of eternal life alive. In this way, it is possible to come across a large number of depictions of the hereafter in order to stay away from the possible dangers that may be encountered in the hereafter and to live a beautiful hereafter life. The commentators have developed different interpretations for the events that will be encountered in the Hereafter to be shaped correctly in the minds of the believers. Fahreddin Razi, one of the most important commentators of the tafsir of wisdom, has made many interpretations and interpretations in his very voluminous work, in order to better understand the afterlife dialogues as well as every subject. İsmail Hakkı Bursevî, who mostly gave place to the interpretations of isari interpretation in his work, tried to guide his interlocutors in how they should understand these verses with the esoteric interpretations that should be understood from the verses. It deals with the approaches of these two commentators, who are the authorities of this field of study, to the verses of the Qur'an that include the afterlife dialogues.