Kompozit restorasyonlarda kavite dezenfektanı kullanımının mikrosızıntı üzerine etkisinin micro-CT analizi ile in-vitro incelenmesi
Investigation of the effect of using cavity disinfectant on microleakage in composite restorations by micro-ct analysis: AN in-vitro study
- Tez No: 757293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUMAN AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada çekilmiş daimi molar dişlerde hazırlanan sınıf II kutu kavitelerde kavite dezenfektanı kullanımının, kompozit restorasyonlarda görülen mikrosızıntı miktarı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada periodontal problemlerden dolayı çekilmiş 40 adet çürüksüz daimî molar diş 8 gruba ayrılarak kullanılmıştır. Dişlerin mezial ve distallerine sınıf II kutu kavite açılmıştır (n=10). Dişlerin restorasyonunda dentin adezivi olarak Clearfil Tri-S Bond (Kuraray Noritake, Niigata, Japan), Tokuyama Bond Force II (Tokuyama Dental, Tokyo, Japan) ve kavite dezenfektanı olarak % 2 klorheksidin diglukonat içeren Cavity Cleanser™ (Bisco, Schaumburg, IL, ABD) kullanılmıştır. Tüm gruplar bir nanohibrit kompozit olan Clearfil Majesty Posterior (A2, Kuraray, Japan) ile restore edilmiştir. Restorasyonu tamamlanan dişlere 5-55° C (+/- 2° C) 1000 termal siklus uygulanmıştır. Dişlerin mikrosızıntı analizi için restorasyon dışında kalan tüm yüzeyleri oje ile kaplandıktan sonra örnekler oda sıcaklığında 24 saat gümüş nitrat çözeltisinde bekletilmiştir. Gümüş emdirilmiş dişler sonrasında distile su ile iyice durulanmış ve gümüş iyonlarının, metalik gümüş taneciklerine indirgenebilmesi için 8 saat boyunca floresans ışık altında 1. banyo solüsyonunda bekletilmiştir ve bol miktarda distile su ile durulanmıştır. Daha sonra örnekler mikro bilgisayarlı tomografi (micro-CT) cihazı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effect of the use of cavity disinfectant on the amount of microleakage seen in composite restorations in class II box cavities prepared in extracted permanent molar teeth. In the study, 40 caries-free permanent molar teeth which extracted due to periodontal problems were divided then into 8 groups to be used. Class II box cavities were opened in the mesial and distal of the teeth (n=10). Clearfil Tri-S Bond (Kuraray Noritake, Niigata, Japan), Tokuyama Bond Force II (Tokuyama Dental, Tokyo, Japan) as a dentin adhesive and Cavity Cleanser™ (Bisco, Schaumburg, IL, USA) containing 2% chlorhexidine digluconate as a cavity disinfectant for tooth restoration was used. All groups were restored with Clearfil Majesty Posterior (A2, Kuraray, Japan), a nanohybrid composite. 1000 thermal cycle of 5-55° C (+/- 2° C) was applied to the teeth whose restoration was completed. For microleakage analysis of the teeth, all surfaces except the restoration were covered with nail polish, and the samples were kept in silver nitrate solution for 24 hours. The silver-impregnated teeth were then rinsed thoroughly with distilled water and kept in the first bath solution under fluorescent light for 8 hours in order to reduce the silver ions to metallic silver particles and rinsed with copious amounts of distilled water. The samples were then analyzed with a micro-CT device.