Tefsir kaynağı olarak Siyer -ilk Siyer kaynaklarında Tefsir metinleri-
Sirah as a source of Tafsir -Tafsir text in the first Sirah sources-
- Tez No: 757296
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İlk Siyer kaynakları, İslâmî literatürün oluşumunda çok erken dönemden itibaren telif edilmeleri ve muhtevaları bakımından büyük öneme haizdir. Lakin bu eserlerin, İslâmî ilimler üzerindeki etkisinin belirlenmesi ihmâl edilen hususlardan biridir. Bu durumun önüne geçmek ise disiplinler arası çalışmalar aracılığıyla mümkün olacaktır. Çalışmamızda siyer kaynaklarındaki mevcut tefsir metinlerinin, Tefsir ilmine içerik bakımından kaynaklığı ve usûl açısından etkilerini ele aldık. Konuya giriş maksadıyla Siyer'in Kur'ân ve Tefsir ile olan kaynaklık münasebetini aktardık. Diğer bölümlerde ise Siyer rivayetlerinin, Tefsir'e ve Kur'ân ilimlerine sağladığı faydaları inceledik. Bu tetkikleri yaparken, ilk dönem Siyer metinlerinin, Tefsir ilminde karşılık bulduğu nitelikleri ortaya çıkarmak için gayret ettik. Tespitlerimizin anlaşılmasına katkı sağlaması maksadıyla örnek metinler aktardık. Araştırmamız sonucunda, ilk Siyer kaynaklarının Tefsir ilmine muhtelif yönlerden çok ciddi kaynaklık değerine sahip olduğunu tespit ettik. Bu tespitlerimizi aktardığımız misaller ile destekledik. Aynı zamanda Hz. Peygamber'in sîretinin Kur'ân'ın anlaşılmasına sağladığı katkıyı daha somut bir vaziyette gördük. Bu çalışmanın, Siyer ilminin kıymetinin yeniden anlaşılmasına katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
First Sirah sources, Islamic from the very early period in the formation of the literature, it has a great importance in terms of their copyright and content. How ever, determining the effects of these Works on Islamic sciences is one of the neglected issues. Preventing this situation will be possible through interdisciplinary stıdies. In our study, we discussed the effects of the existing tafsir texts in the sirah sources on the science of tafsir in terms of content and method. In order to the subject, we have conveyed the source relationship of sirah with the Quran and Tafsir. In the other chapters, we examined the benefits of the sirah narrations to Tafsir and Quranic sciences. While carriying out these examinations, we made an effort to reveal the qualities that the first period Sirah texts caresponded to in the science of Tafsir. In orer to contribute to the understanding of our findings. We have pravided sample texts. As a result of our research, we have determined that the first Sirah sources have a very serious source value for the science of Tafsir in various aspects. We supported these findings with the examples we quoted. At the some time, we have seen in a more concrete situations the contribution of the Propet's image to the understanding of the Quran. We believe that this study will contribute to the re understanding of the science of Sirah in terms of value.