ibn Haldûn'un Kur'ân anlayışı
Ibn Khaldun's understanding of the Qur'an
  1. Tez No: 616680
  2. Yazar: SÜMEYYE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
İbn Haldûn tarih ve toplum teorileriyle İslâm toplumunun içinde bulunduğu durumu ortaya koymaya yönelik bir teşebbüste bulunmuştur. Bu çalışmada İbn Haldûn'un düşüncesinde teorilerini âyetlerle nasıl desteklediği başka bir ifade ile bilgi kaynağı olarak vahye nasıl müracaat ettiği üzerinde durulmaktadır. Bu minvalde İbn Haldûn'un Kitâbü'l-İber adlı tarihinin giriş kısmı olan ve sonradan müstakil bir eser olarak da şöhret bulan Mukadime'si merkeze alınarak onun âyetlerle desteklediği tarih ve toplumla ilgili teorileri özelinde diğer eserleri incelenmektedir. Böylelikle bir İslâm düşünürünün kendi sistemi içerisinde kurduğu teorilerle âyetler arasındaki irtibatın gösterilmesi istihdaf edilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada temel olarak metin analizi yöntemi kullanılmakta ve yöntem tatbik edilirken Maxqda programına müracaat edilmektedir. Araştırmada öncelikle İbn Haldûn'un hayatı, toplumsal rolleri çerçevesinde ele alınmakta sonrasında ise onun ulaşılabilen eserleri, âyetlerle istişhad ettiği teorileri açısından incelenmektedir. Ardından İbn Haldûn'un ilimler tasnifi içerisinde Kur'ân'a dair ilimlere verdiği yer değerlendirilmekte ve son olarak âyetlerin teoriler içerisindeki yeri tespit edilmektedir. Netice itibariyle İbn Haldûn'un teorilerini izah ederken zikrettiği âyetleri sadece teberrüken değil aynı zamanda ele aldığı konuyla irtibatını kurarak bilinçli bir şekilde tercih ettiği ve müfessirlerin aksine toplumsal realitede karşılığını bulan vakadan âyetlere doğru bir yorum gerçekleştirdiği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ibn Khaldun attempted to reveal the situation of Islamic society with his theories of history and society. In this study, it is emphasized how Ibn Khaldun supported his theories with verses, in other words, how he applied revelation as a source of information. In this context, Ibn Khaldun's Muqaddimah which is an introduction part of his history book Kitâbü'l-Iber and became famous as an independent work later is the main focus and his other works are examined in the light of his theories on history and society. Thus, it is aimed to show the connection between the verses and the theories established by an Islamic thinker in his system. In this context, the text analysis method is mainly used in this study by using Maxqda program. In this research, initially, Ibn Khaldun's life is examined within the framework of his social roles, and then, his accessible works are examined in terms of the theories that he has constructed through verses. Then, the place İbn Khaldun gave to the Qur'anic sciences within the classification of sciences is evaluated and finally the place of the verses in those theories is determined. As a result, it is concluded that Ibn Khaldun consciously preferred the verses he adverted while explaining his theories not only for the sake of divine grace but also by establishing a link with the subject, and unlike the commentators, he interpreted the verses based on the cases in social reality.