800 bps vocoder implementation
800 bps ses kodlayıcısı gerçekleştirimi
- Tez No: 75731
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL DEMİREKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, 800 bos ses kodlayıcı NATO STANAG 4479 temel alınarak gerçekleştirilmiştir. 800 bps ses kodlayıcı Doğrusal Öngörülü Kodlama (DÖK) temelli bir ses kodlayıcıdır. Bu çalışmada temel amaç bu standardı gerçekleştirmek ve iyileştirmeler yapmaktır. Bu çalışmanın temel katkıları yeni bir sesli/sessiz karar yönteminin tasarlanması, çözücüde ses çıkış kalitesini artırmak için bazı ard işlemelerin yapılması, NATO STANAG 4479 ile belirlenmiş 800 bps ses kodlayıcıdaki belirsizliklerin incelenmesi ve bu belirsizlikler için çözümler sunulmasıdır. Sesli/sessiz kararı DÖK temelli ses kodlayıcılarda çok önemli olduğundan, yeni bir sesli/sessiz kararı algoritması tasarlandı. Yeni sesli/sessiz kararı algoritması değişik seslilik ölçülerini daha iyi sonuç almak için birleştirir.
Özet (Çeviri)
In this study, 800 bps vocoder based on NATO STANAG 4479 is implemented. 800 bps vocoder is a Linear Predictive Coding (LPC) based vocoder. Main purpose of this study is to implement this standard and make improvements. The main contributions of this study are the design of a novel voiced/unvoiced decision algorithm, attempts to improve output speech quality by some post processing in the decoder, examination of uncertainties of 800 bps vocoder determined in NATO STANAG 4479 and put forward our solutions to these uncertainties. Since voiced/unvoiced decision is one of the most critical parts in LPC based vocoders, a novel voiced/unvoiced decision algorithm is designed. Novel voiced/unvoiced decision algorithm combines some different voicing measures to get a better performance.