Otomatik eksternal defibrilatör ile kardiyopulmoner resüsitasyon feedback cihazının birlikte kullanımının kardiyak arrest durumunda halktan kurtarıcıların kpr kalitesine etkisi
The effect of the combined use of automated external defibrillators and cpr feedback devices on the quality of cardiopulmonary resuscitation performed by laypersons during cardiac arrest
  1. Tez No: 967007
  2. Yazar: SILA EKER KOYUNBAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI GÖRMELİ KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hastane dışı kardiyak arrest durumlarında halktan kurtarıcıların uyguladığı kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) kalitesine, otomatik eksternal defibrilatör (OED) cihazları ile görsel-işitsel feedback cihazlarının birlikte kullanımının etkisi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde, sağlık çalışanı olmayan 96 yardımcı sağlık personeliyle gerçekleştirilen tek merkezli, prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Katılımcılar, cansız insan maketinde iki aşamalı KPR uygulaması yapmıştır: ilk aşamada yalnızca Acil Sağlık Hizmetleri'nin sesli yönlendirmelerine benzer sözel yönlendirmeler yapılmış ve OED kullanılmış, ikinci aşamada ise bunlara ek olarak görsel-işitsel feedback cihazından geri bildirim almaları sağlanmıştır. Her iki aşamada feedback cihazı tarafından göğüs kompresyon fraksiyonu (CCF), hedefe ulaşan göğüs basıları (CIT), bası sayısı, bası derinliği ve geri dolum ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the impact of combining automated external defibrillators (AEDs) with audiovisual feedback systems on the quality of cardiopulmonary resuscitation (CPR) performed by lay rescuers in out-of-hospital cardiac arrest situations. Materials and Methods: This single-center, prospective observational study was conducted at the Emergency Medicine Clinic of Ankara Bilkent City Hospital, involving 96 non-medical auxiliary staff members. Participants performed two-stage CPR on an adult manikin. In the first stage, they were guided solely by voice prompts similar to those provided by Emergency Medical Services (EMS) and used an AED; in the second stage, they received additional real-time audiovisual feedback. During both stages, key CPR quality metrics — chest compression fraction (CCF), compressions in target (CIT), compression rate, compression depth, and chest recoil — were measured using the feedback device.