Hastane öncesi acil tıp hizmetlerinde insansız hava araçlarıyla (iha) transportu sağlanan otomatik eksternal defibrilatörlerin kurtarıcı grupları arasında kullanım düzeylerinin incelenmesi
Investigation of usage levels of automatic external defibrillators transported by unmanned aerial vehicles (uav) among rescuer groups in pre-hospital emergency medicine services
  1. Tez No: 821951
  2. Yazar: YUSUF OKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma hastane öncesi alanda gelişen kardiyak arrest olgularında halktan yetişkin tüm eğitim seviyesindeki gönüllülerin, simülasyon mankenine telefon aracılığı (T-KPR) ile temel yaşam desteği (TYD) uygulayabilme, İnsansız Hava Aracı (İHA) ile transportu sağlanan Otomatik Eksternal Defibrilatörü (OED) İHA'dan teslim alma ve uygulama düzeyini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Bolu Highway Outlet® AVM ziyaretçileri oluşturmuştur. 18 yaş üstü her eğitim düzeyindeki gönüllüler örneklem olarak alınmıştır. Çalışmamız TYD uygulayıcısı ve İHA karşılayıcısı olarak ikişerli gruplar şeklinde yapılmıştır. Gönüllülerimiz şahsi telefonları aracılığıyla araştırmacımızı aramıştır. Araştırmacımız gönüllülerimize eğitim simülasyon mankenine T-KPR yöntemiyle TYD uygulatmıştır. Ayrıca AVM girişine iniş yapan İHA'dan OED'yi teslim alma ve uygulama düzeyleri incelenmiştir. Gönüllülerin reaksiyonları ve süreleri video kayıtları üzerinden değerlendirilmiştir. Veri analizleri, IBM SPSS v.21 kullanılarak yapılmıştır. Araştırmamızda TYD uygulamasında egzersiz seviyesinde sertifika sahibi olanların iyi seviyede olduğu, sertifika sahibi olmayanların ise hem zayıf hem de iyi seviyede oldukları görülmüştür. Sağlık çalışanlarının ise beklendiği üzere tamamına yakını iyi düzeyde egzersiz seviyesine sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to apply basic life support (BLS) via telephone (T-CPR) to the simulation dummy in cases of cardiac arrest developed in the pre-hospital area, from the public to adult volunteers of all education levels. It was made in order to examine the level of receiving and application from. The universe of the research was the visitors of Bolu Highway Outlet®. Volunteers over the age of 18 at all levels of education were taken as a sample. Our study was carried out in pairs as a BLS practitioner and a BLS receiver. Our volunteers called our researcher via their personal phones. Our researcher had our volunteers apply BLS to the training simulation dummy with the T-CPR method. In addition, the levels of receiving and applying the AED from the UAV landing at the shopping mall entrance were examined. The reactions and durations of the volunteers were evaluated through video recordings. Data analyzes were performed using IBM SPSS v.21. In our research, it has been seen that those who have a certificate at the exercise level in the BLS application are at a good level, while those who do not have a certificate are both weak and good. As expected, almost all of the health workers were found to have a good level of exercise.