Developing an in-service training program on 'assessment for learning' for English language teachers
İngilizce öğretmenlerine yönelik öğrenme için değerlendirme konulu bir hizmet-içi eğitim programı geliştirme
- Tez No: 757348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MERÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma liselerde görev yapmakta olan İngilizce öğretmenlerinin Öğrenme için Değerlendirme konusundaki ihtiyaçlarını bir başka deyişle zorunlulukları, eksiklikleri ve istekleri belirlemeyi ve bir Hizmet-İçi Eğitim Programı tasarlama ve uygulamayı ve bunun sonucunda öğretmenlerin program hakkında görüşlerini ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. İlk olarak, öğretmenlerin ihtiyaçlarını belirlemek için 111 İngilizce öğretmeni tarafından kontrol listesi yanıtlanmış ve 10 öğretmen ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Kontrol listesine verilen yanıtlar sonucu, ortaya çıkan yüksek sonuçlar öğretmenlerin Öğrenme için Değerlendirme tekniklerini sıklıkla kullandıklarına yönelik düşüncelere işaret etmiştir. Ancak görüşme sorularına verdikleri yanıtlar, öğretmenlerin kendi sınıflarında kullandıkları teknikler ile Öğrenme için Değerlendirme ilke ve uygulamaları arasında farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bunun yanında, kontrol listesine verdikleri cevaplar öğretmenlerin Öğrenme için Değerlendirme ile ilgili bilgi ve uygulamalarını geliştirme konusundaki isteklerini göstermiştir. Dolayısıyla, çalışmanın diğer amacı, öğretmenlerin Öğrenme için Değerlendirme ile ilgili farkındalıklarını artırmak ve en yeni uygulamalardan haberdar etmek için bir Hizmet-İçi Eğitim Programı tasarlamak ve uygulamaktır. Bu eğitim, Öğrenme için Değerlendirme' nin beş stratejisiyle ilgili beş oturumda gerçekleştirilmiştir. Eğitimlerin öncesinde ve sonrasında, katılımcılardan aynı görevleri tamamlamaları istenmiştir. Bu yanıtlar karşılaştırıldığında önemli farklar tespit edilmiştir. Katılımcıların program ile ilgili görüşleri alınmış ve sonuçlar eğitimde sunulan Öğrenme için Değerlendirme teknikleri ile ilgili katılımcıların olumlu görüşlerinin yanında uygulama esnasında kendi sınıflarında oluşabilecek muthemel sorunları da ortaya çıkarmıştır. Çalışmada Öğrenme için Değerlendirme ile ilgili pratik uygulamalar ve yeni çalışma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is two-fold: to identify needs, namely necessities, lacks, and wants, of English language teachers working in high schools related to Assessment for Learning and to design and implement an In-Service Training (INSET), and consequently, to reveal teachers' ideas about the program. For the first aim, the checklist was answered by 111 teachers and interviews were conducted with 10 teachers to examine their needs. The checklist results revealed high scores which implied their ideas on frequent use of Assessment for Learning techniques. However, interview responses showed gaps between the techniques they used in their classes and Assessment for Learning principles and implementations. Their responses to the checklist also showed their will to enhance their knowledge and practices of Assessment for Learning. Thus, the second aim was to design and implement an INSET to increase their awareness of Assessment for Learning and allow them to know the latest implementations. The training consisted of five sessions about five strategies of Assessment for Learning. The participants were expected to complete the same tasks before and after the courses. Significant differences were detected when their pre and post training responses were compared. The participants were asked to share their opinions on the program, and the outcomes indicated their positive opinions with the Assessment for Learning techniques suggested in the training together with some problems that would possibly occur in practising in their own teaching settings. The study offers practical implications and suggestions for future research on Assessment for Learning.