Details in hand: How does gesturing relate to autobiographical thinking?
Eldeki ayrıntılar: Jestler ve otobiyografik düşünce arasında nasıl bir ilişki var?
  1. Tez No: 757347
  2. Yazar: NAZİYE GÜNEŞ ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Jestler ve sözcükler bir mesajı farklı şekillerde iletirler. Otobiyografik bir anıyı anlatırken üretilen temsili jestler; sözlü anlatımının bilişsel yükünü azaltabilir, anıların episodik ayrıntılarını etkinleştirmede ipucu görevi görebilir veya olay sırasında deneyimlenen mekânsal sahnelerinin canlandırılmasına yardımcı olabilir. Dolayısıyla, jestlerin episodik ve fenomenolojik olarak zengin anıların hatırlanmasıyla pozitif yönde bağlantılı olacağı öngörülmektedir. Jest, bellek ve ilgili bilişsel sistemlerdeki gelişimsel farklılıklar nedeniyle, öngörülen bu ilişkinin yaşa bağlı değişim göstermesi de beklenmektedir. Anı anlatımı esnasında jestlerin ve sözel kanalın ayrı ayrı mı yoksa beraber mi kullanıldığı, bu kullanımın yaşa ya da hatırlanan bilginin episodik değerine göre değişip değişmediği de araştırılan bir diğer sorudur. Toplam 35 çocuk ve 46 yetişkinden altı anı hatırlamaları, bunları sözlü olarak bildirmeleri ve hatırlanan anıları görsel imgelem, mekânsal imgelem ve yeniden yaşama hissi üzerinden değerlendirmeleri istendi. Anıların içerdiği episodik, görsel-motorsal ve episodik olmayan detaylar ve anlatım sırasında üretilen temsili jestler video kayıtlarından kodlandı. Bulgular, yetişkin anılarında, hatırlanan episodik ve görsel-motorsal detayların temsili jest üretimi ile pozitif ilişki içinde olduğunu gösterirken episodik olmayan detayların hatırlanmasında jestlerin bir rolünün olmadığını ortaya koydu. Jest kullanımı ve anıların fenomenolojik özellikleri arasında hatırlanan detay miktarının aracılık ettiği bir ilişki bulunamadı. Anı anlatırken yetişkinlerin, jestleri ve sözel kanalı birlikte kullandığı, çocukların ise ağırlıklı olarak sözel kanalı kullandığı gözlemlendi. Her bir grubun kanal tercihinin episodik ayrıntıları bildirirken daha belirgin olduğu da bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Gestures and speech have different expressive capabilities. When narrating an autobiographical memory, gesturing may reduce the cognitive load of verbal reporting, gestures may function as externalized cues activating episodic details of the memory representation, or gestures might help the construction of event scenes experienced during the original event. Thus, gestures might have a mnemonic role in the retrieval of episodically and phenomenologically rich memories and this potential role might change as a function of age, reflecting the developmental differences in gesturing, memory, and related cognitive systems. Additionally, the use of gestural and verbal modalities, either separately or simultaneously, might vary with age and the episodicity of the information recalled. Using the cue-word technique, 35 children and 46 adults were asked to recall and verbally report six memories, then they rated the recalled memories on three phenomenological properties: visual imagery, spatial imagery, and reliving. Episodic, visuo-motoric and nonepisodic details of autobiographical memories and representational gestures produced during memory narration were coded from video-records. In adult memories, representational gesture production was associated with the recall of more episodic as well as visuo-motoric details, but not with the recall of non-episodic details. However, gesturing did not relate to the phenomenological experience of autobiographical memories via the number of details remembered. When narrating autobiographical events, adults preferred to use gestural and verbal modalities together, whereas children exclusively used the verbal modality. The modality preference of each group was more pronounced when reporting episodic details.