Üniversite öğrencilerinin spor organizasyonlarına gönüllü katılım motivasyonlarının incelenmesi
Examination of university students motivations to volunteer participation in sports organizations
- Tez No: 757394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY UTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Spor organizasyonlarında gönüllülerin kullanımı, finansal, kültürel, sosyal açılardan fayda sağlamakta, yönetim anlamında da organizasyon düzenleyiciler için önemli bir kaynak sağlamaktadır. Henüz işgücüne katılım sağlamamış olan üniversite öğrencilerinin spor organizasyonlarında gönüllü olması ise hem organizasyona hem de üniversite öğrencilerine farklı kapılar açmaktadır. Bu bağlamda, üniversite öğrencilerinin spor organizasyonlarında gönüllü olmaya yöneltecek motivasyonlara dair araştırmalar yapılması gerekliliği üzerinden yapılan bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin spor organizasyonlarında gönüllü olmaya dair genel motivasyon düzeylerinin, motivasyonlarına dair alt boyutların ve motivasyonlarını etkileyen demografik unsurların incelenmesidir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden kesitsel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini, İstanbul'daki biri vakıf diğeri devlet olmak üzere iki üniversitenin 206 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. 7'li likert ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 programı ile yapılmış, demografik değişkenlere ilişkin veriler frekans analizine göre değerlendirilmiştir. Çalışmaya dair veriler, Uluslararası Spor Organizasyonları için Gönüllü Motivasyonları Ölçeği ile toplanmıştır. Normallik testi sonucuna göre, non-parametrik testlerden Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis-H testi ile analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dair elde edilen bulgular ışığında, üniversite öğrencilerinin spor organizasyonlarında gönüllü olmaya, değerlerin ifadesi, spor sevgisi, kariyer yönlendirme ve kişilerarası ilişkiler alt boyutlarında yüksek düzeyde; dışsal ödüller alt boyutunda ise orta düzeyde motivasyona sahip olduğu görülmüştür. Demografik değişkenlere dair yapılan analizlerde, öğrenim görülen üniversite çeşidine (devlet-vakıf) göre spor sevgisi, kariyer yönlendirme ve dışsal ödüller alt boyutları ile gönüllülük motivasyonu genelinde vakıf üniversitesi öğrencilerinin lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuş, diğer değişkenlerde ise istatistiksel farklılığa rastlanmamıştır. Spor ile aktif olarak uğraşan gönüllülerin, gönüllülük motivasyonunun sosyal ve örgütsel olgularla bağlantısı olduğu, üniversite öğrencilerinin özellikle de vakıf üniversitesinde okuyanların ise gönüllülüğü kariyer aracı olarak gördüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of volunteers in sports organizations provides financial, cultural, and social benefits, and provides an important resource for the organizers in terms of management. Volunteering of university students who have not yet joined the workforce in sports organizations opens different doors for both the organization and university students. In this context, the aim of this study, which is based on the necessity of conducting research on the motivations of university students to volunteer in sports organizations, is to examine the general motivation levels of university students to volunteer in sports organizations, the sub-dimensions of their motivation and the demographic factors that affect their motivation. The study was carried out with the screening model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 206 undergraduate students from two universities in Istanbul, one of which is a foundation university, and the other is a public university. Data on the study were collected with the Volunteer Motivation Scale for International Sports Organizations. 7-point Likert scale was used. The analysis of the data was made with the SPSS 25.0 program, and the data on demographic variables were evaluated according to frequency analysis. According to the results of the normality test, analyses were performed with the Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis-H test, which are non-parametric tests. In the light of the findings of the study, university students have a high level of volunteering in sports organizations in the sub-dimensions of expression of values, love of sports, career orientation and interpersonal relations; In the sub-dimension of extrinsic rewards, it was seen that he had a moderate level of motivation. In the analyzes made on demographic variables, a statistically significant difference was found in favor of foundation university students in general in the sub-dimensions of love of sports, career orientation and extrinsic rewards and volunteering motivation according to the type of university (state-foundation), while no statistical difference was found in other variables. It has been concluded that volunteering motivation of the volunteers who are actively involved in sports is related to social and organizational phenomena, and that university students, especially those studying at a foundation university, see volunteering as a career tool.