Karaciğer fibrozisinin tespiti, evrelemesi ve özefagus varis tahmininde karaciğer ve dalak MR elastografi ile T1/T2 haritalama yöntemleri
Liver and spleen MR elastography and T1, T2 mapping for the detection and staging of liver fibrosis and estimation of esophageal varices
- Tez No: 757395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada manyetik rezonans elastografi (MRE) ile yapılan karaciğer ve dalak sertlik ölçümlerini T1/T2 haritalama yöntemleri ve klinik fibrozis skoru ile karşılaştırarak dalak sertliğinin özefagus varisleri ile ilişkisini değerlendirmek amaçlandı. Yetmişbeş sirotik hasta ve 25 sağlıklı gönüllü MRE ve T1, T2 haritalama ile prospektif olarak değerlendirildi. Fibrozis evresi, dalak, karaciğer hacmi ve özefagus varislerinin varlığı belirlendi. Karaciğer MRE, T1 haritalaması (r=0,51; p=0,000) ve T2 haritalaması (r=0,30; p=0,009) ile orta derecede pozitif korelasyon gösterdi.
Özet (Çeviri)
To compare the stiffness measurements of liver and spleen with MR elastography (MRE), T1/T2 mapping and to evaluate the relationship of spleen stiffness with esophageal varices and clinical fibrosis score. We prospectively evaluated 75 cirrhotic patients and 25 healthy volunteers with MRE, T1/T2 mapping. Fibrosis stage, splenic/liver volume and the presence of esophageal varices were also determined. Liver MRE showed a significant moderate positive correlation with T1 mapping (r=0.51, p=0.000), and T2 mapping (r=0.30, p=0.009).