Wolfgang Borchert'in kapıların dışında oyununun savaş olgusunun birey üzerinde yarattığı yıkım, varoluş ve uyumsuzluk üzerinden biçimsel bağlamda incelenmesi
A contextual review of Wolfgang Borchert's play draussen vor der tür through the destruction, existence and absurd that the phenomenon of war creates on the individual
- Tez No: 757397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında Wolfgang Borchert'in Kapıların Dışında adlı oyunu“Savaş Olgusunun Birey Üzerinde Yarattığı Yıkım, Varoluş ve Uyumsuzluk”başlıkları üzerinden ele alınmıştır. Öncelikle döneme de adını vermiş olan Yıkım edebiyatı ile savaşın fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da insan üzerinde yarattığı yıkım ve umutsuzluk gözler önüne serilmiş, bu yıkım ve umutsuzluğun kişide yarattığı varoluş sorgulamaları ve bu sorgulamaların sonucunda kendi varoluşu için mantıklı bir açıklama bulamayan bireyin absürd/uyumsuz davranışları incelenmiştir. Savaşın bireyin üzerinde yaratığı psikolojik izlek ışığında Dışavurumcu olarak nitelendirilen eser üzerinden dışavurumcu akımdan absürd tiyatroya geçiş aşamasının gözlemlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Wolfgang Borchert's play“Out of the Doors”has been examined through the titles of“The Destruction, Existence and Absurde by the Phenomenon of War on the Individual”, and the Trümmerliteratur, which gave its name to the period, reveals the destruction and hopelessness that war has caused on people psychologically as well as physically. Existence inquiries created by this destruction and hopelessness in the person and the absurd/incompatible behaviors of the individual who cannot find a logical explanation for his own existence as a result of these inquiries are examined. In this study, it is aimed to observe the transition phase of the play of war, which is described as“Expressionist”within the framework of the psychological traces it creates on the individual, to the absurd theater.