Çocuk yoğun bakım ünitesinde izlenen travma hastalarında akut travmatik koagülopatinin değerlendirilmesi
Evaluation of acute traumatic coagulopathy in trauma patients followed in the child i̇ntensive care unit
  1. Tez No: 757398
  2. Yazar: YAVUZ SELİM AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERTUĞ ARSLANKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Akut travmatik koagülopati hakkında son yıllarda literatürde çokca söz edilmektedir ancak kesin bir tanı kriteri yoktur ve çocuk hastalar için veriler eksiktir. Bu çalışma, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde, 10/10/2016 – 01/01/2021 tarihleri arasında travma nedeniyle çocuk yoğun bakım servisinde izlenen çocuk hastalarda akut travmatik koagülopati ile cinsiyet, yaş, yaralanma türü, yaralanma mekanizması, yaralanan bölge, akut kanama varlığı, kan ürünü transfüzyon öyküsü, koagülasyon parametreleri, hemogram değerleri (hemoglobin, platelet sayısı), GKS (Glaskow Koma Skoru), ISS (Yaralanma Şiddet Skoru), PTS (Pediatrik Travma Skoru), PIM2 (Pediatrik Mortalite İndeksi 2), PELOD (Pediatrik Lojistik Organ Disfonksiyonu ) ve hastane yatış sürelerini araştırmayı amaçladık. Akut Travmatik Koagülopati kabul kriteri olarak literatürdeki çalışmalara uygun olarak INR>1,2, Platelet 35 saniye, PT>14,5 saniye, Fibrinojen
Özet (Çeviri)
Evaluation of Acute Traumatic Coagulopathy In Trauma Patients Followed In The Child İntensive Care Unit In recent years acute traumatic coagulopathy have been being immensely mentioned in literary; however, there are not any exact diagnosis criteria and data is insufficient for pediatric patients. In this study which was conducted in Mersin University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Pediatric Intensive Care Unit, between 10/10/2016 – 01/01/2021, it is aimed that to analyze the patients' gender, age, type of injury, mechanism of injury, injured area, presence of acute bleeding, history of blood product transfusion, coagulation parameters, hemogram values, GCS (Glaskow Coma Score), ISS (Injury Severity Score), PTS (Pediatric Trauma Score) PIM2 (Pediatric Index Of Mortality 2), PELOD (Pediatric Logistic Organ Dysfunction) and hospitalization time who were observed in the intensive care unit due to trauma. The literary was reviewed as the acceptance criteria of acute traumatic coagulopathy and it was defined as inr>1,2, platelet35 seconds, pt>14,5 seconds, fibrinogen