Russia's foreign energy policy: Evolution of the tools, constraints, and patterns (1991-2021)
Rusya'nın dış enerji politikası: Araçların, kısıtlamaların ve kalıpların evrimi (1991-2021)
- Tez No: 757399
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu tez, Rusya'nın çok boyutlu dış enerji politikasını ve enerji tüketen ve transit ülkelerle çok yönlü enerji çatışmalarını analiz etmektedir. Tez, Rusya'nın bir dış politika aracı olarak enerji kaynaklarının uzun vadeli suiistimaline ve enerji çatışmalarına daha dinamik bakış açısı (araçlardaki değişikliklerin, önemli kısıtlamaların, koşulların ve zaman içindeki politika modellerinin belirlenmesi) ve enerji türleri (doğal gaz, petrol, nükleer, kömür, elektrik ve transit konuları) açısından daha kapsamlı bakış açısı edinmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, Rusya'nın dış politika öncelikleri ve“büyük strateji”(grand strategy) hedefleri ile uyumlu olarak dış enerji politikası araçlarının, kalıplarının ve sınırlayıcı kısıtlamaların evrimini ortaya çıkarmak için nicel ve nitel yöntemleri (yarı yapılandırılmış uzman görüşmeleri, sayısal verilerin istatistiksel analizi, içerik analizi, vaka analizi) benzer çalışmalar için geleneksel olmayan daha uzun zaman dilimi (1991-2021) için uygulamıştır. Rusya'nın dış enerji politikası ve enerji çatışmaları ile ilgili olarak karmaşık karşılıklı bağımlılık teorisi incelenmiştir. Tez kapsamında Rusya'nın devletler, şirketler, küresel kuruluşlar ve hatta ayrılıkçı yapılarla olan her türlü enerji çatışması için özgün veritabanı olarak“Rusya'nın Enerji Çatışmaları ve Tedarik Kesintileri Veri Seti”(RECSID) derlendi. Tez, Rusya'nın dış enerji politikasının kapsamı ve içeriği hakkında karmaşık karşılıklı bağımlılık teorisinin argümanlarını doğrudan ve dolaylı olarak temsil eden birkaç hipotezi test etti. Rusya'nın dış enerji politikası araçları ve uygulanan mekanizmaları 1990'lardan 2010'lara kadar geçen süreçte gelişmiştir ve enerji piyasalarının karmaşıklığını yansıtan farklılıklar göstermiştir. Enerji ve ekonomik alanlarda karşılıklı bağımlılık, Rusya ve ortakları arasındaki enerji çatışmalarını tam olarak engellemedi. Ancak Rusya, Çin ve Almanya gibi en önemli ticaret ortaklarına karşı, enerji tedarikinin tamamen durdurulması gibi sert enerji politikası araçlarını daha az kullandı. Rusya'nın dış politika hedeflerine ulaşmak için enerji kaynaklarını araç ya da“enerji silahı”olarak kullanan dış enerji politikası, bu ülke için uzun vadede“azalan getiri”ye sahiptir. Rusya'nın dış enerji politikasının hedefinde olan ülkeler, bu ülkenin hızlı değişen ve öngörülemez dış enerji politikasının risklerine karşı çeşitlendirme ve daha karmaşık düzenlemeler yoluyla enerji piyasalarını ve enerji politikalarını yeniden düzenlemektedir.
Özet (Çeviri)
The dissertation analyses Russia's multidimensional foreign energy policy and multifaceted energy conflicts with energy-consuming and transit countries. The dissertation aims to take a more dynamic view (identifying changes in tools, significant constraints, conditions, and policy patterns over time) and a more comprehensive view in terms of energy types (gas, oil, nuclear, coal, electricity, and transit) to the long-term misemploying of energy resources as a foreign policy tool by Russia and its energy conflicts. The research applied quantitative and qualitative methods (semi-structured expert interviews, statistical analysis of numerical data, basic content analysis) to reveal the evolution of foreign energy policy's tools, patterns, and bounding constraints in alignment with foreign policy priorities and grand strategy goals for the unconventional longer time horizon (1991-2021) for the analogous studies. The complex interdependence theory was examined related to Russia's foreign energy policy and energy conflicts. The dissertation compiled“Russia's Energy Conflicts and Supply Interruptions Dataset”(RECSID) as a unique dataset for all manner of Russia's energy conflicts with the states, companies, global organizations, and even illegal territorial entities. The dissertation tested several hypotheses directly and indirectly representing arguments of complex interdependence theory about the scope and content of Russia's foreign energy policy. Russia's foreign energy policy tools have evolved, and the applied mechanisms of the Russian aggressive foreign energy policy differed from the 1990s to the 2010s reflecting the complexities of the energy markets. Energy and economic interdependence didn't fully prevent energy conflicts between Russia and its partners. But Russia used less of its most drastic means of energy power, such as an outright shutdown of energy supplies, against its most important trading partners like China and Germany. Russian foreign energy policy using energy resources as a tool or“energy weapon”for the foreign policy goals have a“diminishing return”in the long run. Targeted energy markets readjust their energy policies through diversification and more complex regulations against the actual risks stemming from Russian volatile foreign energy policy.