Ağ analizi yöntemi ile futbol müsabakalarında bazı değişkenlerin sonuca etkisinin incelenmesi: 2018-2019 sezonu Eskişehirspor örneği
Examination of the effect of some variables on the results in football competitions with the a analysis method: 2018-2019 Eskişehirspor example
  1. Tez No: 757420
  2. Yazar: MUSTAFA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ONUR CERRAH, DOÇ. DR. HALİL ORBAY ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tarihsel yörüngesinde çeşitli çekicilikleri ile insanları içine alan“Futbol”, sadece bir oyun olmaktan çıkıp insanlara ve sektörlere yönelik bir aktivite haline gelmiştir. 1951 yılında profesyonel futbolun ortaya çıkmasıyla birlikte bu kadar büyük bir sektörün oluşması ve günümüze kadar gelerek hala önemini korumaktadır. Günden güne gelişen futbol bugün dünyanın en popüler sporu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sportif faaliyetlerin farklı yöntem ve tekniklerin kullanılarak tahlil edilmesi büyük önem arz etmektedir. Futbol alanında gerçekleşen yenilik ve değişimler maç analizinin gerekliliğini vurgulamaktadır. Tez kapsamında maç analizinin önemi ve gerekliliğine odaklanılarak ağ analizi yöntemi ile futbol müsabakalarında incelenen değişkenlerin etkileri ve elde edilen verilerin ağ analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçların merkezilik ölçüleriyle değerlendirmesi ve yorumlanması gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında incelenen veri analizi yöntemlerinin futbolda maç analizi ve taktiksel analiz için önemli olduğu görülmüştür. Bu çerçevede elde edilen sonuçların literatüre ve teknik ekibe katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Football, which ancompasses people with it various attractions in historical trajectory, has became more than just a game as it is an activity for people and sectors a like. A large sector has appeared with the emergence of professional football in 1951 and it still protects its importance today. Football, which is improving day by day, comes across as the most popular sport in the World. The analysıs of sport activities through different means and techniques has great importance. The inovations and changes that take place in the field of football emphasizes the necessity of match analysis. In this study, the effects of the variables observed in matches and the social network analysis of the variables are discussed through focusing on the importance and the necessity of game analysis using social network analysis method. The results have been discussed using the centrality measures. The data analysis method used in this study are considered to be important for game analysis and tactical analysis in football. The results in this frame may contribute to the literature and the staff.