Vergi kaçakçılığı suçuna iştirak ve iştirake ilişkin yaptırımların değerlendirilmesi
Participation in tax evasion crime and comment of the sanctions regarding participation in tax evasion crime
- Tez No: 757449
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM TAYLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Devletler kamu hizmetlerini devam ettirmek için kamusal gelirler elde etmektedir. Bu gelirler içerisinde en önemli kalemlerden birisi vergilerdir. Vergiler devletlerin hâkimiyet esasına göre tek taraflı olarak kanunla düzenlenir ve tahsil edilir. Vergisel yükümlülüklerin yerine getirilmesi konusunda bazı mükellefler kötü niyetli olabilir. Bu durumda mükelleflerin kendilerine getirilen ödevlere riayet etmediği, hatta yasadışı yollara başvurduğu görülebilir. Vergi Usul Kanunu'nda bu duruma ilişkin olarak düzenlenen en önemli hükümlerden birisi kaçakçılık suçudur. Kaçakçılık suçu vergisel işlemlere ilişkin olarak yasaklı fiilleri bir bütün halinde saymakta ve cezai müeyyideye bağlamaktadır. Suçun niteliğinden dolayı bu fiillerin birden fazla kişi tarafından icra edildiği durumlara çok sık rastlanmaktadır. Vergi Usul Kanunu'nda suça iştirak etmeye ilişkin genel bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu nedenle kaçakçılık suçuna iştirakin tespit edilmesi, tamamlayıcı nitelikteki Türk Ceza Kanunu uyarınca gerçekleştirilecektir. Bu durum yasada öngörülmeyen bir takım sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Çalışmada kaçakçılık suçuna ilişkin iştirak hükümleri açıklanacak, ifade edilen bu sonuçlara ilişkin olarak da bilgi verilecektir.
Özet (Çeviri)
Governments receive public revenues to maintain public services. One of the most important items among these incomes is taxes. Taxes are regulated and collected unilaterally by law on the basis of dominance of the states. Some taxpayers may be malicious in fulfilling their tax obligations. In this case, it can be seen that taxpayers do not comply with the duties imposed on them, and even resort to illegal means. One of the most important provisions regarding this situation in the Tax Procedure Law is the crime of smuggling. The crime of smuggling counts the prohibited acts in relation to tax transactions as a whole and attaches them to penal sanction. Due to the nature of the crime, cases where these acts are performed by more than one person are very common. There is no general regulation regarding participation in crime in the Tax Procedure Law. Therefore, determination of participation in the crime of smuggling will be carried out in accordance with the complementary Turkish Penal Code. This may lead to some unforeseen consequences in the law. In the study, the provisions of participation in the crime of smuggling will be explained and information will be given about these results.