İşitme kayıplı çocuğu olan anne-babaların çocuklarıyla gerçekleştirdikleri oyunlar hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
An investigation of the opinions of parents of the children with hearing loss about the games they carried out with their children
  1. Tez No: 757463
  2. Yazar: BERAT CANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırmanın temel amacı işitme kayıplı çocuğu olan anne-babaların çocuklarıyla gerçekleştirdikleri oyunlar hakkındaki görüşlerinin incelenmesidir. Betimsel durum çalışması olarak desenlenen araştırmanın katılımcıları işitme kayıplı çocuklara sahip olan 3 anne-babadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme, araştırmacı günlüğü ve doküman incelemesi yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz yoluyla analiz edilmiştir. Anne-babaların işitme kayıplı çocuklarıyla gerçekleştirdikleri oyun etkinlikleri şu başlıklar altında incelenmiştir. Anne-babaların işitme kayıplı çocuklarıyla oynadıkları oyunlar, oyun oynama nedenleri, oyun oynama zamanları, oyun oynama yerleri, işitme kayıplı çocukların oyun oynadıkları kişiler, anne-babaların işitme kayıplı çocuklarıyla oyun oynama şekilleri, anne-babaların beklentileri ve anne-babaların önerileri. Anne-babalar çocuklarıyla daha çok bilişsel ve dilsel gelişimi destekleyen oyunlar oynamaktadır. Anne-babaların işitme kayıplı çocuklarıyla oyun oynamasındaki amaç çocuklarının dil becerilerini geliştirmektir. İşitme kayıplı çocuklar ilk olarak oyun arkadaşı gördüğü anne-babaları ile oyun oynamakta daha sonra işitme kayıplı çocukların oyun çevresi genişlemektedir. Anne-babalar çocuklarıyla oyun oynarken hem davranışa yönelik stratejiler hem de oyuna yönelik stratejiler uygulamaktadır. Anne-babaların çocuklarından, akrabalarından, öğretmenlerden ve çocuklarının akranlarından çeşitli beklentileri olduğu saptanmıştır. Anne-babalar işitme kayıplı çocuğu olan diğer anne-babalara çocuklarıyla oynamaktan vazgeçmeden devam etmelerini önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the views of parents of children with hearing loss about the plays they carried out with their children. The participants of the study, designed as a descriptive case study, are 3 parents of children with hearing loss. The data of the study were collected through semi-structured interviews, researcher's journal and document analysis. The collected data were analyzed through descriptive analysis. The play activities carried out by the parents with their children with hearing loss were examined under the following headings. The games that the parents play with their children, the reasons for playing the games, the designated time span and places of the plays, the people with whom the child played, the ways the parents play with their children, the parents' expectations and suggestions. The results showed that the parents played games mostly supporting cognitive and linguistic development of their children. The main purpose of the parents playing games with their children was to improve their children's language skills. The initial play partners of the children were their parents, then their play partners expanded. While playing games with their children, the parents applied both behavioral and game-oriented strategies. It was determined that the parents had various expectations from their children, relatives, teachers, and their children's peers. Parents advised other parents of children with hearing loss to continue carrying out the play activities with their children.