Organik zemin özelliklerinin kimyasal katkılar ile iyileştirilmesi
Improvement of organic soil features with chemical additives
  1. Tez No: 757474
  2. Yazar: MUHAMMET CELAL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Organik zeminlerin hem düşük taşıma kapasiteleri hem de çok fazla oturma davranışı göstermeleri sebebiyle inşaat mühendisliğinde problemli zemin olarak tanımlanırlar. Bu çalışmada, birçok araştırmacı tarafından özellikle de Geoteknik Mühendisliği açısından sorunlu zemin olarak bilinen organik zeminlere sodyum silikat ilave edilerek elde edilen sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Organik zeminlere %0.5, 1.0, 1.5, 2, 2.5, 3, 4 ve %5 oranlarında sodyum silikat katkı maddesi katılarak sonuçlar incelenmiştir. Sonuç olarak elde edilen karışımlardan zeminin indeks özellikleri ve geoteknik özellikleri elde edilmiştir. Zeminin ve karışımların optimum su muhtevası ve maksimum kuru birim hacim ağırlığı standart proktor testi yapılarak elde edilmiştir. Geoteknik özelliklerin bulunması için, Serbest Basınç deneyi (UCS) kullanılmıştır. UCS deneyleri, 1, 7 ve 28 gün boyunca hava ile kürlenen numuneler üzerinde gerçekleştirilmiştir. UCS deneylerinden, daha uzun kürlenme sürelerinin mukavemeti daha fazla artırdığı belirlenmiştir. 7 günlük kürlenen numuneler için 1 günlük numunelere oranla daha yüksek değerler elde edilmiş olup daha yüksek değerler ise 28 günlük kürlenen numunelerden elde edilmiştir. %3'e kadar daha yüksek sodyum silikat bileşimine sahip karışımlarda en yüksek mukavemet değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organic soils are defined as problematic soils in civil engineering due to their low bearing capacity and excessive settlement behavior. In this study, it was aimed to evaluate the results obtained by adding sodium silicate to organic soils known as problematic soils by many researchers, especially in terms of Geotechnical Engineering. The results were examined by adding 1.5, 2%, 2.5, 3%, 4%, and 5% sodium silicate additives to organic soils. As a result, the index properties and geotechnical properties of the soil were obtained in mixtures. Optimum water content and maximum dry density of the soil and mixtures were obtained by standard proctor test structures. The Unconfined Compression Test (UCS) was used to determine geotechnical properties. UCS experiments were performed on samples that were air cured for 1, 7, and 28 days. From UCS experiments, longer curing times have been shown to further increase strength. Higher values were obtained for the 7 days cured samples compared to the 1-day samples and higher values were obtained from the 28-day cured samples. It gave the highest strength values in the mixtures with higher sodium silicate composition up to 3%.