Bazı geometrik konfigürasyonlar
Some geometric configurations
  1. Tez No: 757475
  2. Yazar: YASİN TABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezde nokta ve doğruların konfigürasyonları, simetrik konfigürasyonlar, 3-konfigürasyonlar, klasik 3-konfigürasyonlar ve geometrik konfigürasyonların kullanıldığı modellemeler çalışılmıştır. Sekiz bölümden oluşan bu tezin birinci bölümde geometrik konfigürasyonların geometrideki yeri ve tarihsel gelişimi, ikinci bölümde literatür araştırması incelenmiştir. Üçüncü bölümde geometrik konfigürasyonlarla ilgili temel kavramlar verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde nokta ve doğruların konfigürasyonunun tanımı, simetrik konfigürasyon tanımı, konfigürasyon örnekleri, konfigürasyonların gösterimleri ve bazı klasik konfigürasyon teoremleri verilmiştir. Beşinci bölümde ise 3-konfigürasyonlar ve klasik 3-konfigürasyonlar olan Fano, Mobius-Kantor, Pappus, Desargues, Cremona-Richmond konfigürasyonlarının tabloları, gösterim şekillleri, inşa edilmeleri, Levi grafları ve genelleştirilmiş Petersen grafları incelenmiştir. Altıncı bölümde çözümlerinde geometrik konfigürasyonların kullanıldığı problemler tasarlanıp sunulmuştur. Yedinci bölümde çalışma sonucunda elde edilen bulgular verilmiştir. Son bölümde ise çalışmanın sonuç ve önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, configurations of points and lines, symmetrical configurations, 3-configurations, classical 3-configurations and models using geometric configurations are studied. The place and historical development of geometric configurations in geometry are given in the first part of this thesis, which consists of eight chapters, and in the second part, literature research is examined. In the third chapter, the basic concepts related to geometric configurations are given. In the fourth part of the study, the definition of the configuration of points and lines, the definition of symmetrical configuration, configuration examples, the representations of configurations and some classical configuration theorems are given. In the fifth chapter: 3-configurations and Fano, Mobius-Kantor, Pappus, Desargues, Cremona-Richmond from classical 3-configurations and their configuration tables, representations, constructions, Levi graphs and generalized Petersen graphs are examined. In the sixth chapter, the problems such that geometric configurations are used in their solutions are designed and presented. In the seventh chapter, the findings obtained as a result of the study are given. In the last section, the results and recommendations of the study are presented.