Bazı 3,4-disubstitüe-4,5-dihidro-1h-1,2,3,4-triazol-5-on'ların sentezi ve teorik incelenmesi
  1. Tez No: 69017
  2. Yazar: NECDET SALTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT İKİZLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu çalışmada, öncelikle, çalışma için gerekli olan alkil imidat hidroklorürler, ester etoksikarbonilhidrazonlar ve 3-alkil(aril)-4-amino-4,5-dihidro-1 H-1,2,4- triazol-5-on'lar literatürde kayıtlı yöntemler kullanılarak sentez edilmiştir. Bunu izleyerek bu amino bileşikleri, asetofenon, p-nitroasetofenon, benzofenon ve siklohekzanon gibi çeşitli ketonlarla muamele edilerek, yeni bileşikler olan 3-alkil(aril)-4-disubtituemetilenamino-4,5-dihidro-1 H-1,2,4-triazol-5-on'lara dönüş türülmüşlerdir. Elde edilen 11 yeni bileşiğin yapıları, mikroanaliz yanında İR ve 1H-NMR spektroskopisi yöntemleriyle aydınlatılmış ve bu tipten bileşiklerin sentezi için bir genel yöntem oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde, bu yeni bileşikler kuantum-kimyasal olarak incelenmiştir. Bu çerçevede, bu bileşiklerin konformasyonel analizi yarı empirik AM1 metoduyla yapılmış, kararlı konfigurasyonları ve izomerleri, dönme engelleri ve geometrik parametreleri belirlenmiştir. Total enerjiler, oluşma ısıları, dipol momentler, iyonizasyon potansiyelleri, atomik yükler, sınır orbitallerinin enerjileri (Ehomo ve Elumo) ve elektron densiteleri hesaplanmış ve tartışılmıştır. Moleküllerin azometin azotunda protonlanmaları ile oluşan protonlanmış türlerin de konformasyonel analizi yapılmış ve bazı teorik değerler hesaplanmıştır. Anahtar Kelimeler : 1,2,4-Triazoller, 4,5-Dihidro-1 H-1,2,4-triazol-5-on'lar, Ketonlar, Schiff Bazları, Kuantum Kimyası, Yan Empirik Metodlar
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Synthesis of Some 3,4-disubstitue-4,5-dihydro-1H-152,4-triazol- 5-ones and Theoretical Investigations. In this study first, the required alkyl imidate hydrochlorides, ester ethoxy- carbonylhydrazones and 3-alkyl(aryl)-4-amino-4,5-dihydro-1 H-1,2,4-triazol-5-ones have been synthesized using the methods described earlier. Subsequently, the latter amino compounds have been treated with various ketones such as acetophenone, p-nitroacetophenon, benzophenone and cyclohexanone to afford the corresponding 3-alkyl(aryl)-4-disubstituted-methyleneamino-4,5-dihydro-1 H- 1,2,4-triazol-5-ones as new compounds. The structures of the new 1 1 compounds have been identified by combustion analysis, IR and 1H-NMR spectroscopic techniques, and so, a general method has been established for the synthesis of this type compounds. In the second part of the study, a quantum-chemical investigation has been carried out on the new compounds. In this connection, the conformational analyses of these compounds have been performed using semiempirical method AM1, and the stable configurations and isomers, the rotational barriers and geometric parameters have been determined. The total energies, heats of formation, dipol moments, ionization potentials, full atomic charges, energies of frontier molecular orbitals (Ehomo and Elumo) and electron densities have been calculated and discussed. The conformational analyses of the protonated species formed by the protonation of the molecules at azomethine nitrogen have also been performed and some theoretical values have been calculated. Keywords : 1,2,4-Triazoles, 4,5-Dihydro-1 H-1,2,4-triazole-5-ones, Ketones, Schiff Bases, Quantum-Chemistry, Semiempirical Methods. vn