Teknolojik yeniliklerin yayılması bağlamında üniversite öğretim elemanlarının uzaktan eğitim teknolojilerine yönelik tutumları
Attitudes of university professors toward distance education technologies in the contect of diffusion of tecnolocal
  1. Tez No: 757483
  2. Yazar: EYLEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ATAİZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Uzaktan eğitim teknolojilerinin, uzunca bir geçmişe bulunmaktadır. Eğitim-öğretim faaliyetlerinde tamamen uzaktan eğitime geçilmesi, Covid-19 pandemisi nedeniyle gerçekleşmiştir. Bu salgın sürecinde Türkiye gibi pek çok ülke yüz yüze eğitim-öğretime ara vermek zorunda kalmıştır. Covid-19 sürecinde uzaktan eğitim teknolojilerinin kullanılması, sağlık açısından daha uygun görülmüş ve eğitim-öğretim uygulamalarının devamlılığı bu şekilde sağlanmıştır. Bu süreç öğrenen ve öğreten açısından yeni bir durum olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın konusu,“Rogers'ın yeniliklerin yayılması modeli”çerçevesinde Covid-19 sürecinde kullanılan uzaktan eğitim teknolojilerine, öğretim elemanlarının tutumlarının nasıl olduğunu açıklamaktır. Araştırmada öğretim elemanlarının uzaktan eğitim teknolojilerine yönelik modelde yer alan yenilik özelliklerinde;“göreli avantaj, uyumluluk, karmaşıklık, denenebilirlik, gözlemlenebilirlik”ve yenilik düzeylerinde;“yenilikçi, erken benimseyenler, erken çoğunluk, geç kalan çoğunluk, geride kalanlar”gibi faktörler incelenmiştir. Çalışma sonuçları yenilik özelliklerinde, öğretim elemanları uzaktan eğitim teknolojilerini; uyumlu, denenebilir ve anlaşılır bulurken, göreli avantaj ve gözlemlenebilirdik konusunda orta düzeyde bir katılım göstermişlerdir. Yenilik düzeylerinde ise sırasıyla en çok“erken benimseyenler, erken çoğunluk, yenilikçi, geç kalan çoğunluk, geride kalan”olduğu bulunmuştur. Araştırmanın yeniliklerin yayılması alanına katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Distance education technologies have a long history. The transition to distance education in education-teaching activities was realized due to the Covid-19 pandemic. During this pandemic, many countries such as Turkey had to take a break from face-to-face education. In the Covid-19 process, the use of distance education technologies was deemed more appropriate in terms of health and the continuity of education-teaching practices was ensured in this way. This process has been evaluated as a new situation for the learner and the teacher. The subject of the research is to explain the attitudes of the instructors to the distance education technologies used in the Covid-19 process within the framework of“Rogers' model of diffusion of innovations”. In the research, in the innovation features of the instructors in the model for distance education technologies;“relative advantage, compatibility, complexity, trialability, observability”and innovation levels; Factors such as“innovative, early adopters, early majority, late majority, laggards”were examined. The results of the study, in terms of innovation, instructors use distance education technologies; While they found it compatible, testable and understandable, they showed a moderate level of agreement on relative advantage and observability. In the innovation levels, it was found that“early adopters, early majority, innovative, late majority, laggard”respectively. It is anticipated that the research will contribute to the diffusion of innovations.