Farklı branşlardaki ortaokul öğretmenlerinin müzik dersine ilişkin görüşleri
Opinions of secondary school teachers in different branches regarding music lesson
- Tez No: 757504
- Danışmanlar: PROF. GÖKAY YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, ortaokullarda görev yapan farklı branşlardaki öğretmenlerin, müzik dersine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, betimsel bir araştırma olup genel tarama modelinde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Farklı Branşlardaki Ortaokul Öğretmenlerinin Müzik Dersine İlişkin Görüşlerini Belirleme Anketi”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Gaziantep ilinde görev yapan farklı branşlardan 143 ortaokul öğretmeni oluşturmuştur. Branş öğretmenlerinin anket formuna verdikleri yanıtlarla veriler toplanmış, verilerin analizinde alt problemlerin her biri için yüzde ve frekans değerleri belirlenmiş, bulgular kısmında tablolar halinde sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda branş öğretmenlerinin, müzik dersinin niteliğini etkileyen unsurlara yönelik görüşlere çoğunlukla katıldıkları görülmüştür. Yalnızca bilişim teknolojileri ve yazılım öğretmenlerinin, müzik dersi için haftada 1 ders saatinin yeterli olmadığı görüşüne çoğunlukla katılmadıkları tespit edilmiştir. Matematik öğretmenleri ise öğrencilerin müzik dersinde bir okul çalgısı çalmayı öğrenmeleri gerektiği görüşüne çoğunlukla katılmamıştır. Araştırmaya katılan branş öğretmenleri, öğrencilerin gelişimlerine yönelik görüşlere ve öğrencilerin müzik dersine ilişkin tutumlarına yönelik görüşlere çoğunlukla katılmışlardır. Öğrencilerin müzik dersine ilişkin tutumlarına yönelik, müzik dersi yetenek gerektiren bir ders olduğu için öğrencilerin bu dersten çekinebilecekleri görüşüne, Türkçe öğretmenlerinin çoğunluğu, bilişim teknolojileri ve yazılım öğretmenlerinin ise yarısı katılmamıştır. Merkezi sınavlarda müzik dersi ile ilgili sorular yer almadığı için öğrencilerin bu dersi önemsemedikleri görüşüne ise din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin çoğunluğu katılmamıştır. Diğer görüşler kapsamında yer alan matematik, Türkçe, fen bilimleri gibi derslerin, müzik dersinden daha önemli olduğu görüşüne hiçbir branş öğretmeni çoğunlukla katılmamıştır. Yine bu kapsamda ekonomik durumu iyi olmayan aileler için müzik dersinin zorlayıcı bir ders olabileceği görüşüne, matematik, Türkçe, sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar/teknoloji ve tasarım, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin çoğunluğu katılırken, yabancı dil, bilişim teknolojileri ve yazılım, psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin çoğunluğunun katılmadıkları, fen bilimleri öğretmelerinin ise yarısının katıldığı, yarısının katılmadığı tespit edilmiştir. Diğer görüşler kapsamında yer alan müzik dersinin notla değerlendirilmesini doğru bulmuyorum görüşüne, bütün branş öğretmenlerinin çoğunlukla katıldıkları görülmüştür. Ortaokullarda müzik dersi seçmeli bir ders olmalıdır görüşüne Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, görsel sanatlar/teknoloji ve tasarım öğretmenlerinin çoğunlukla katıldığı, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, bilişim teknolojileri ve yazılım, psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin çoğunlukla katılmadığı, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin ise yarısının katıldığı, yarısının katılmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the opinions of teachers from different branches working in secondary schools about the music lesson. This research is descriptive research and was carried out in the general survey model. As a data collection tool, the '' Questionnaire for Determining the Opinions of Secondary School Teachers in Different Branches on Music Lesson '' developed by the researcher was used. The questionnaire consisted of 28 items. The sample of the study consisted of 143 secondary teachers from different branches working in Gaziantep. Data were collected with the answers given by the branch teachers to the questionnaire and analyzed with the IBN SPSS Statistics 22.0 program. In the analysis of the data, percentage and frequency values were determined for each of the sub-problems and presented in the tables in the findings section. As a result of the research, it is seen that the branch teachers mostly agree with the opinions about the factors affecting the quality of the music lesson. It has been determined that only information technology and software teachers do not mostly agree with the opinion that one lesson per week is not enough for music lessons. Mathematics teachers mostly disagree with the view that students should learn to play a musical instrument in music lessons. The branch teachers who participated in the research mostly agree with the views on the development of the students. Regarding the attitudes of students towards the music lesson, the majority of Turkish language teachers and half of the information technologies and software teachers do not agree with the view that students might be afraid of this lesson because it is a lesson that requires talent. Most of the teachers of religious culture and ethics do not agree with the view that the students do not care about this lesson because there is not any question about the music lesson in the central exams. None of the branch teachers agree with the view that lessons such as mathematics, Turkish, and science are more important than music lessons. While the majority of teachers of mathematics, Turkish language, social studies, religious culture and ethics, visual arts/technology and design, physical education and sports agree with the view that the music lesson can be a challenging lesson for families whose economic situation is not good, it is seen that the majority of foreign language, information technologies and software, psychological counselors and guidance teachers do not agree. Half of the science teachers agree and half do not on this view. It has been observed that the branch teachers mostly agree with the opinion that I do not find it appropriate to evaluate music lessons with grades. It has been determined that Turkish language, foreign language, religious culture and ethics knowledge, visual arts/technology and design teachers mostly agree with the opinion that music lesson should be an elective course in secondary schools, but mathematics, science, social studies, information technologies and software, psychological counselors and guidance teachers mostly do not, half of the physical education and sports teachers agree and half do not.