Artificial intelligence in science fiction cinema
Bilim kurgu sinemasında yapay zeka
  1. Tez No: 757526
  2. Yazar: MEDİHA DELİCEO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Yapay Zeka günümüzde mühendislikten sağlık sektörüne, bankacılıktan haberleşme sistemine birçok farklı disiplinde kullanılan teknolojinin önemli gelişmelerinden biridir. Makine öğrenmesi ile ana kodunda olmayan algoritmaları tasarlayan ve belirli paternler oluşturarak kendini geliştirebilen, ve insan zekası modellenerek geliştirilen yazılım olan yapay zeka, sinemayı teknik ve tematik olarak etkilemiştir. Bu çalışma, tür teorisi çerçevesinde bilim kurgu filmlerinin alt türü olarak değerlendirilebilecek yapay zeka filmleri üzerine bir araştırma sunmaktadır. Türü ve alt türü anlamak açısından bilim kurgu ve yapay zekanın tanımları ayrıntılı şekilde yapılmış, ütopya ve distopya kavramları açıklanmıştır. Bilim kurgu filmlerinin tarihsel gelişiminden bahsedilmiş ve yapay zeka türünde sıklıkla karşılaştığımız robot, sayborg ve android karakterlerinin ayrımı yapılmıştır. Yapay zeka filmlerinin alt türü olarak bahsedilebilecek siberpunk ve robot filmlerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial Intelligence is one of the crucial developments in technology used in many different disciplines, from engineering to the health sector, from banking to communication systems. Artificial intelligence, which is the software that designs algorithms with machine learning and can improve itself by creating various patterns, and is developed by modeling human intelligence, has technically and thematically affected cinema. This study presents research on artificial intelligence films, which can be considered a subgenre of science fiction films within genre theory. The definitions of science fiction and artificial intelligence were made in detail to understand the genre and subgenre, and the concepts of utopia and dystopia were explained. The historical development of science fiction movies is examined, and the distinction of robot, cyborg, and android characters that we often encounter in the genre of artificial intelligence cinema is made. Cyberpunk and robot films, which can be deemed as sub-genres of artificial intelligence films, are mentioned.