Psikolojik sermayenin, örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerine etkisi: Öğretmenler üzerine bir araştırma
The effects of psychological capital on organizational commitment and job satisfaction: A study on teachers
- Tez No: 757530
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışması ile psikolojik sermayesi yüksek olan öğretmenlerin örgütsel bağlılık ve iş tatminleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve psikolojik sermayenin, örgütsel bağlılık ve iş tatminini hangi yönde etkilediğinin tespit edilmesi ve iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunlara ek olarak, araştırma değişkenlerinin katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini incelemek de hedeflenmiştir. Bu bir nicel saha araştırmadır. Bu doğrultuda, İstanbul'da faaliyet gösteren hem devlet hem özel okulda görev alan 285 öğretmen ile bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Veriler online anket kullanılarak toplanmıştır. Frekans analizi, normallik analizi, güvenilirlik analizi, faktör analizi, fark testleri, korelasyon ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elden edilen veriler SPSS programından yararlanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan incelemeler doğrultusunda, psikolojik sermayenin hem örgütsel bağlılığı hem de iş tatminini ile ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanında psikolojik sermayenin ve iş tatminin çalışılan okul türüne göre anlamlı bir farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to examine the relationship between organizational commitment and job satisfaction of teachers with high psychological capital, to determine how psychological capital affects organizational commitment and job satisfaction, and to examine the relationship between job satisfaction and organizational commitment. In addition to these, it is also aimed to examine whether the research variables differ according to the demographic characteristics of the participants This is a quantitative field study. This research was conducted with 285 teachers working in both public and private schools operating in İstanbul. Online Questionnaire method was used to collect data. Frequency analysis, normality analysis, reliability analysis, factor analysis, difference tests, correlation and regression analyzes were performed.The data attained from the research were analyzed and interpreted by using the SPSS program. In line with the examinations, it was concluded that psychological capital is related to both organizational commitment and job satisfaction. In addition, it has been determined that psychological capital and job satisfaction show a significant difference according to the type of school.