Sosyal medya pazarlama algısı ve sosyal medya bağımlılığının plansız satın alma davranışı üzerindeki etkisi
The effect of social media marketing perception and social media addiction on the impulse buying behavior
- Tez No: 757531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tüketicilerin satın alma davranışlarını anlayabilmek için tarih boyunca sürekli olarak araştırmalar yapılmış ve tüketiciyi satın alma eylemine yönlendirebilmenin yolları aranmıştır. İnsanın son derece karmaşık bir kavram olmasından dolayı halen bu olgunun tam çerçevesi çizilememiş olsa da artık tüketicileri belirli gruplara ayırabilmek mümkündür. Tüketicilerin satın alma davranışlarında gösterdikleri eylemlerden bir tanesi olan plansız satın alma davranışının yakın geçmişte hayatımıza giren internet ve sosyal medya üzerinde gerçekleştirilen pazarlama aktivitelerinden ne derece etkilendiği halen net değildir. Gerçekleştirilen çalışmada internet ve sosyal medya üzerindeki pazarlama aktivitelerinin ve sosyal medya bağımlılığının plansız satın alma davranışı üzerindeki etkileri incelenmiş ve üreticilerin bu alanda hangi kitleleri hedeflemesinin daha doğru bir strateji olacağının araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında internet üzerinden en az 1 yıldır alışveriş yapma geçmişi olan ve en az asgari maaş kazanan tüketici grubu hedeflenmiş ve bu kapsamda toplan 610 anket toplanarak analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında toplanan anketler IBM SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda da pazarlama aktivitelerine karşı olan güven ve tutumun, yaşın, medeni durumun cinsiyetin ve aynı zamanda sosyal medya bağımlılığının plansız satın alma davranışı üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to understand the purchasing behavior of consumers, researches have been carried out continuously throughout history and ways of directing the consumer to the purchase action have been sought. Since human is an extremely complex concept, although the full frame of this phenomenon has not been drawn yet, it is now possible to categorize consumers into certain groups. Even though there are many studies on impulsive buying behavior in daily life, the effect of social media and internet marketing is not clear about impulse buying behavior. In this study, the effects of marketing activities on the internet and social media and social media addiction on impulsive buying behavior were examined, and a research was conducted on which audiences would be a more accurate strategy for manufacturers to target in this area. Within the scope of the research, the consumer group who has a history of shopping online for at least 1 year and earns at least the minimum wage was targeted, and within this scope, a total of 610 questionnaires were collected and analyzed. The questionnaires collected within the scope of the research were analyzed and interpreted using the IBM SPSS program. As a result of the examinations, it was concluded that trust and attitude towards marketing activities, age, marital status, gender, and also social media addiction are effective on impulsive buying behavior.