Vergilerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinde devlet kapasitesinin rolü
The role of state capacity in the impact of taxes on economic growth
  1. Tez No: 757538
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN TABAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK SELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Vergilerin en eski ve temel amacı kamu harcamalarına finansman sağlamaktır. Ayrıca vergiler; tüketim, tasarruf ve yatırım kararları üzerinde etki yarattıkları için, makroekonomik hedeflere ulaşmak amacıyla, maliye politikası aracı olarak da kullanılmaktadır. Bu makroekonomik hedeflerden biri de ekonomik büyümenin sağlanmasıdır. Bununla birlikte vergilerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğu konusunda bir fikir birliği bulunmamaktadır. Bu etkinin yönünü belirleyen faktörlerden biri devlet kapasitesidir. Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan ülkelerde vergilerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinde devlet kapasitesinin rolünü incelemektir. Vergilerin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinde devlet kapasitesinin rolünü ampirik olarak incelemek için, verilerine ulaşılabilen 51 düşük ve orta gelirli ülkeye ait 2012-2019 dönemini kapsayan yıllık veriler kullanılarak, dinamik panel veri analizi yapılmıştır. Sistem genelleştirilmiş momentler metoduyla yapılan tahminlerden elde edilen bulgulara göre; gelişmekte olan ülkelerde vergi gelirlerinde ve devlet kapasitesindeki artışın ekonomik büyümeyi olumlu etkilediği, ancak devlet kapasitesi arttıkça vergilerin ekonomik büyüme üzerindeki olumlu etkisinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The oldest and main purpose of taxes is to finance public expenditures. In addition, since taxes have an impact on consumption, savings and investment decisions, they are also used as a fiscal policy tool to achieve macroeconomic targets. One of these macroeconomic targets is to ensure economic growth. However, there is no consensus on whether the impact of taxes on economic growth is positive or negative. One of the factors determining the direction of this impact is state capacity. The aim of this study is to examine the role of state capacity in the impact of taxes on economic growth in developing countries. In order to empirically examine the role of state capacity in the impact of taxes on economic growth, dynamic panel data analysis was conducted using annual data covering the period 2012-2019 of 51 low-income and middle-income countries whose data are available. According to the findings obtained from the estimations reached by using the system generalized moments method, the increase in tax revenues and state capacity in developing countries positively impacts economic growth. However, as the state capacity increases, the positive impact of taxes on economic growth decreases.