Uzaktan eğitimle hemşirelik birinci sınıf öğrencilerine verilen elektrolit dengesizliği konusunun kavram haritalarıyla zenginleştirilmiş Jigsaw IV tekniği ile verilmesinin öğrencilerin bilgi düzeylerine etkisi
The effect of electrolyte imbalance on the knowledge level of students by distance education given to nursing first class students with Jigsaw IV technique, enhanced with concept maps
  1. Tez No: 757556
  2. Yazar: FADİME TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Araştırma, uzaktan eğitimle hemşirelik birinci sınıf öğrencilerine verilen elektrolit dengesizliği konusunun kavram haritalarıyla zenginleştirilmiş Jigsaw IV tekniği ile verilmesinin öğrencilerin bilgi düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü ön-son test müdahale çalışması olarak yapılmıştır. Araştırma 2020-2021 Eğitim Öğretim yılı bahar döneminde, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde Nisan-Ekim 2021 tarihleri arasında 98 öğrenci (müdahale 49, kontrol 49) ile gerçekleştirilmiştir. Elektrolit dengesizliği konusu müdahale grubunda kavram haritalarıyla desteklenmiş Jigsaw IV Tekniği ile anlatılırken, kontrol grubunda geleneksel öğrenme yöntemiyle anlatılmıştır. Her iki gruba da eğitimler uzaktan eğitimle verilmiştir. Araştırma verileri“Öğrenci Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Asıl ve Jigsaw Grubu Bilgi Testi”,“Jigsaw Görüş Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, frekans dağılımı, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve korelasyon kullanılmıştır. Öğrencilerin ön test ve ara test puan ortalamalarının müdahale ve kontrol grubunda benzer olduğu saptanmıştır (p>0.05). Müdahale ve kontrol grubunun hem son testteki hem de kalıcılık testindeki puan ortalamaları, istatistiksel olarak anlamlı fark yaratacak şekilde ön teste ve ara teste göre daha yüksektir (p0.05). Müdahale grubundaki öğrenciler bu tekniğe ilişkin olumlu görüş bildirmişlerdir. Sonuç olarak çalışma sonuçlarında müdahale grubunda kontrol grubuna göre bilgi ve kalıcılık puanları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a randomized controlled pre-post test intervention study in order to determine the effect of electrolyte imbalance, which is given to first-year nursing students by distance education, with the Jigsaw IV technique enriched with concept maps, on the level of knowledge of the students. The research was carried out with 98 students (intervention 49, control 49) between April-October 2021 at Ankara Yıldırım Beyazıt University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing, in the spring semester of the 2020-2021 academic year. While the subject of electrolyte imbalance was explained with the Jigsaw IV Technique supported by concept maps in the intervention group, it was explained with the traditional learning method in the control group. Training was given to both groups by distance education. Research data were collected using the“Student Descriptive Characteristics Form”,“Expert and Jigsaw Group Knowledge Test”, and“the Jigsaw Opinion Scale”. Percentage, frequency distribution, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), analysis of variance and correlation in repeated measurements were used in the analysis of the data. It was determined that the pre-test and mid-test mean scores of the students were similar in the intervention and control groups (p>0.05). The mean scores of the intervention and control groups in both the post-test and the retention test were higher than the pre-test and mid-test, making a statistically significant difference (p0.05). Students in the intervention group reported positive opinions about this technique. As a result, in the results of the study, the knowledge and retention scores of the intervention group were higher than the control group.