Streptozotosinle indüklenen diyabetik ratlar üzerinde glisirizin içeren taşıyıcı sistemlerin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of glycyrrhizin-containing delivery systems on streptozotocin-induced diabetic rats
  1. Tez No: 757557
  2. Yazar: LALE DUYSAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GÜLABOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışma, streptozotosin (STZ) ile indüklenen diyabetik sıçanlarda glisirizin (GLY) ve GLY içeren nanoemülsiyon (NE) formülasyonlarının diyabet üzerine etkilerinin hem biyokimyasal hem de histopatolojik açıdan incelemek için tasarlanmıştır. Materyal ve Metot: Diyabetik sıçanlar GLY ve GLY-NE'nin 10, 20 ve 40 mg/kg dozları ile 21 gün boyunca günlük tek doz sıvı formda oral uygulanmasıyla tedavi edildi. Deneyin sonunda sıçanların karaciğer doku örneklerinde SOD aktiviteleri, GSH, MDA ve COX 2 seviyeleri belirlendi, dokuların bir kısmı histopatolojik çalışmalar için kullanıldı. Sıçanlardan kan örnekleri alınarak AST, ALT ve glukoz seviyeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was designed to examine the effects of glycyrrhizin (GLY) and GLY-containing nanoemulsion (NE) formulations on diabetes, both biochemically and histopathologically, in streptozotocin (STZ)-induced diabetic rats. Material and method: Diabetic rats were treated with oral administration of 10, 20 and 40 mg/kg doses of GLY and GLY-NE in liquid form as a single daily dose for 21 days. At the end of the experiment, liver tissue samples of rats were determined in terms of SOD activities, GSH, MDA and COX 2 levels. Some of the tissues were used for histopathological studies. AST, ALT and glucose levels were measured via collecting blood samples from the rats.