Müteselsil borçlulukta taraflar arası ilişkiler
Relations between parties in several debt
- Tez No: 757559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLEN SİNEM TEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Müteselsil borçluluk, Türk Borçlar Kanunu m. 162 ve devamı hükme altına alınmıştır. Bu borçluluk türünün meydana gelmesi kanun hükmü veya irade beyanından gelmekte olup alacaklının istediği borçlunun birinden, birkaçından veyahut tamamında alacağının tümünü talep etme yetkisini sahip olduğu ve alacaklı tümden tatmin edilinceye kadar borçlulardan her birinin alacaklıya karşı sorumluluklarının devam ettiği borçluluktur. Müteselsil borçlulukta alacaklı ile her bir borçlu arasında ayrı ayrı borç ilişkisinin varlığı şeklindeki çokluk görüşü baskındır. Yine öğretide yapılan eleştiriler neticesinde TBK m. 155 düzenlemesi ile kanun koyucu tam teselsül – eksik teselsül ayrımına son vermiş ve teselsül ilişkilerinde tam teselsülün uygulanmasını kabul etmiştir. Müteselsil borçlulukta alacaklı ile borçlular arasındaki ilişkiye dış ilişki, nihayet borcun ifa edilmesi ile borçlular arasında rücu ve halefiyete dayanan bir iç ilişki söz konusu olacaktır. Borçluların dış ilişkideki müteselsil borçluluğu iç ilişkide devam etmeyecek. İç ilişkide müteselsil borçluluğa ilişkin hükümler rücu ve halefiyet kapsamında değerlendirilerek dış ilişkiden farklı hükümlerden yararlanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Several dept, Turkish Law of Obligations art. 162 and its continuation has been ruled. The occurrence of this type of debt comes from the provision of law or a declaration of will, and it is the debt in which the responsibilities of each of the debtors to the creditor continue until the creditor is fully satisfied, and the creditor has the authority to demand all of his receivables from one, several or all of the debtors. In several debt the plurality view, which is the existence of a separate debt relationship between the creditor and each debtor is dominant. Also, as a result of the criticisms made in the doctrine, with the regulation of act. 155 of the TBK, the legislator put an end to the distinction between full or less liability and accepted the application of full liability in successive relations. In several debt, there will be an external relationship between the creditor and the debtor, and an internal relationship based on recourse and subrogation between the debtors after the performance of the debt. The several debts of the debtors in the external relationship will not continue in the internal relationship. Provisions related to several debt in internal relations will be evaluated within the scope of recourse and subrogation, and provisions different from external relations will be used.