Garanti sözleşmeleri
Guarantee contracts
- Tez No: 790263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Çalışmamızın konusunu garanti sözleşmeleri teşkil etmektedir. Garanti sözleşmeleri kapsamı oldukça geniş bir güvence ve likidite sağlaması nedeniyle uygulamada sıklıkla başvurulan bir şahsi teminattır. Ancak buna karşın kanun koyucu tarafından tanımlanmamış ve doğrudan pozitif hukuk düzenlemelerine konu edilmemiştir. Bu nedenle garanti sözleşmelerinin tanımı, hukuki niteliği, benzer hukuki ilişkilerden ayırt edilmesi ile hüküm ve sonuçları, öğreti ve içtihatlarda ileri sürülen görüşlerle şekillenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde garanti sözleşmesinin tanımı, unsurları, hukuki niteliği, kurulması, tarafları, geçerlilik koşulları ve türlerine yer verilecek, tartışmalı nitelikleri ele alınacak ve garanti sözleşmesinin özel bir türü olan banka teminat mektuplarına değinilecektir. İkinci bölümünde garanti sözleşmesiyle muhtelif benzerlikler gösteren kefalet sözleşmesinden, müteselsil borçluluktan, teminat amacıyla borca katılmadan, şartlı bağışlamadan, avalden, vekalet ve sigorta sözleşmesinden ayırt edilmesine, ayrımda kullanılan kıstaslara ve söz konusu hukuki ilişkilerle barındırdıkları farklılıklara yer verilecektir. Üçüncü bölümünde garanti sözleşmesinde tarafların hak ve yükümlülükleri, sözleşmelerde taraf değişiklikleri ve bu değişikliklerin garanti sözleşmesine etkileri, garanti sözleşmesinin sona ermesi ve zamanaşımı konuları ele alınacak, bu konularda öğreti ve içtihatlardaki çeşitli tartışmaların üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of our work is about the guarantee contracts. Guarantee contracts are personal guarantees that are frequently used in practice, as they provide a wide range of assurance and liquidity. However, it has not been defined by the lawmaker and has not been directly subject to positive legal regulations. For this reason, the definition, legal characteristic, distinction from similar legal relationships, adjudgements and consequences of warranty contracts have been shaped by the practices of the supreme court and suggestions in the doctrine. In the first part of our study, the definition, components, legal characteristic, establishment, parties, validity conditions and types of the guarantee contract will be discussed. Additionally, its controversial features will be discussed and the bank letters of guarantee, which is a special type of the guarantee contract, will be mentioned. In the second part, the distinction of the guarantee contract from the suretyship contract, joint indebtedness, cumulative assumption of debt for collateral, a conditional donation agreement, aval, contract of mandate and insurance contract; the criterias used in the distinction and the differences in terms of legal relations will be discussed. In the third part, the rights and obligations of the parties in the guarantee agreement, the changes of parties in the contracts and the effects of these changes on the guarantee contract, the expiration of the guarantee contract and the statute of limitations will be discussed, and various discussions in doctrines and the practices of the supreme court on these issues will be emphasized.