Sözleşmeye katılma
Accession to contract
- Tez No: 505107
- Danışmanlar: DOÇ. SEZER ÇABRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sözleşmeye katılma, mevcut sözleşme ilişkisi dışındaki üçüncü bir kişinin sözleşmeye dahil olmasıdır. Sözleşmeye katılma, TBK m. 206 hükmü ile düzenlenmiştir. Ancak söz konusu düzenleme olmasaydı bile –tıpkı eBK'nin yürürlükte olduğu dönemde olduğu gibi- sözleşme özgürlüğü çerçevesinde üçüncü kişinin mevcut sözleşmenin taraflarından biri arasında yer alabileceği kabul edilecekti. TBK m. 206 hükmü, hem kurumun yasal dayanağına kavuşmasına hem de sözleşmeye katılmanın isimli sözleşmeler arasında yerini almasına sebep olmuştur. TBK'nin yürürlüğe girmesinin ardından sözleşmeye katılma, gerek getirilen yenilikler arasında değinilmek suretiyle gerekse de münhasıran birkaç makalenin konusunu oluşturmuştur. TBK'de konu ayrıntılı şekilde düzenlenmediği gibi doktrinde de sözleşemeye katılmayı ayrıntısıyla inceleyen çok fazla çalışma yer almamaktadır. Bu sebeple kurum, yüksek lisans tez konusu olarak belirlenmiştir. Sözleşmeye katılmanın hüküm ve sonuç doğurabilmesi için mevcut sözleşmenin tarafları ile katılan arasında usulüne uygun anlaşma yapılmış olmalıdır. Katılma sözleşmesinin hüküm ve sonuç doğurmasıyla birlikte katılan, yanında yer aldığı tarafın hak ve borçlarına ehil olur. Sözleşmeye katılmada mevcut herhangi bir taraf sözleşmeden ayrılmaz. Aksine sözleşmeye katılma, katılmanın gerçekleştiği taraftaki kişi sayısını artırır. Bu durum ise yanında yer alınan tarafın mevcut sözleşmedeki konumuna göre birden fazla kişinin alacaklı ve/veya borçlu olmasına yol açar. Birlikte alacaklılığın ve/veya borçluluğun türü, TBK m. 206 ile açıklığa kavuşturulmuştur. Söz konusu hükme göre aksi kararlaştırılmadıkça katılan ve yanında yer alınan taraf arasındaki ilişki müteselsil alacaklılık ve/veya borçluluk ilişkisidir.
Özet (Çeviri)
“Accession to contract”means that a third person not a party to a contract, becoming included to that contract. It is stipulated in the article 206 of the Turkish Code of Obligations (TCO). However, it would still be possible for a third person to become a party to an existing contract in scope of the freedom of contract, even if“accession to contract”was not set forth like in the former Code of Obligations. Article 206 of TCO provided both for the term to have a legal basis as well as the“accession to contract”to take place amongst the nominate contracts.“Accession to contract”has been discussed both as being mentioned amongst the amendments to TCO and specifically as the main subject of various academic articles. It is not regulated in details in the TCO and likewise there are not many academic studies presenting profound examination about this subject. This is the reason for the subject to be chosen as the master's degree dissertation topic. It is necessary to form a duly generated contract between the parties and the third person for the“accession to contract”to be legally valid. By the accession contract to start to process legally, the attendant begins to have the rights and obligations of the party that he/she joined in with, deriving from the contract.“Accession to contract”does not lead a decrease in the number of parties to the contract. On the contrary, it causes an increase in the number of persons in the attended party. Therefore it sets the way to get the demander or debtor of the contract to be more than one person according to the position of the attended side. The legal character of this union as a demander and/or debtor is stipulated in the article 206 of TCO. According to this provision, this union as demander and/or debtor of the contract is characterised as consecutive unless otherwise agreed.