Başkasının fiilini taahhüt
Contract imposing liability upon a third party
- Tez No: 81763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Farklı hukuk sistemlerince değişik biçimlerde düzenlenen başkasının fiilini taahhüt, Türk Borçlar Kanunu'nun 110. maddesinde ele alınmıştır. Başkasının fiilini taahhüt, aslî ve bağımsız bir sözleşmedir; ivazsızdır; talih ve tesadüfe bağlıdır. Doktrinde farklı görüşler bulunmakla birlikte, kanaatimizce garanti sözleşmesinin bir türüdür. Hukukî nitelikleri tartışmalı olmakla beraber,“ilk talepte ödeme”kaydını içeren teminat mektupları da başkasının fiilini taahhüt niteliğinde sayılmaktadır. Başkasının fiilini taahhüt, benzeri kurumlar içinde en çok kefalet ile karıştırılmaktadır. Kefalet fer'î, başkasının fiilini taahhüt aslî bir sözleşmedir. Kefaletin aksine başkasının fiilini tahhüt şekle bağlı değildir. Borçlar Kanunu'nun kefalete ilişkin hükümleri burada uygulanmaz. Başkasının fiilini taahhüt; temsil, vekâlet, müteselsil borçluluk, borcun nakli, cezai şart gibi kurumlardan da farklıdır. Bu sözleşmenin şartları; bir taahhüdün varlığı, üçüncü kişinin bir ediminin taahhüt edilmesi ve taahhüt edenin fiil ehliyetine sahip bulunmasıdır. Taahhüt edilenin ise mümeyyiz olması yeterlidir. 165Bu sözleşme, taahhüt edileni borç altına sokmaz. Üçüncü kişinin edimi yerine getirmemesi hâlinde taahhüt edenin tazminat borcu kendiliğinden doğar ve aynı anda muaccel olur. Burada karşılanması gereken, müspet zarardır. Ancak taraflar farklı düzenleme yapabilirler. Taahhüt eden, bu sözleşmeye dayanarak, zararı ödedikten sonra üçüncü kişiye rücu edemez. Ancak başka sebeplere dayanarak rücu etmesi mümkündür. Süreli taahhütlerde,“sürenin sonuna kadar taahhüt edene yazılı olarak başvurulmazsa taahhüdün hükümsüz olacağı”kararlaştırılmışsa, süre içinde yazılı başvuru yapılmadığında taahhüt edenin sorumluluğu sona erer. Böyle bir kayıt yoksa, riziko süre içinde gerçekleşmek şartıyla, tazminat alacağı on yılda zamanaşımına uğrar. Süresiz taahhütlerde de zamanaşımı, rizikonun gerçekleştiği andan itibaren on yıldır. Çalışmamızda, bu kurumun Borçlar Kanunu'nun özel ı hükümler kısmında bütün unsurlarıyla düzenlenmesi ve yazılı şekil şartına bağlanması gerektiği sonucuna ulaşmış bulunmaktayız. 166
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Different jurisdictions have their own regulations on third part's liability in a contractual agreement. Such liabilities are regulated by art. 1 10 of the Turkish Obligation Code. Contract imposing liability upon a third party is a principal, unique, practituous and aleotory contract. Although there are different opinions in the doctrine, various scholars argue that this is a kind of guarantee agreement. Although the first request payment letters and such contracts have common characteristics, there are considerable differences. Namely, the former is substitute the latter. On the contrary of guarantee, contract imposing liability upon a third party does not depend on any form. The provisions of the Code are not applied on Contract imposing liability upon a third parry. Contract imposing liability upon a third party is different from other similar regulations such as; agency, proxy, joint debtory, transfer of liability and penalty. i » The contract must contain three conditions; an obligation, on a third parties prestation and the person contract imposed on him who must have acting liability in law. The third is immune from any debt. 167If the third person does not perform the prestation the person who accepted liability must immediately pay the required compensation which includes damage. But the parties can regulate the contract differently. After paying the third party is damage the person who accepted liability does not have the right of recovery. If the obligation in written form, the creditor should claim the compensation within the limits of the time. Otherwise the responsibility of the person who accepted liability becomes void. If the time is not regulate in the contract, the compensation is payable up to ten years. This study suggests that Contract imposing liability upon a third party should be regulated in the private part of the Obligation Code and its all aspects confined to written form. 168