Fen bilimleri öğretmenlerinin bakış açısından COVİD-19 pandemisinde kaynaştırma öğrencilerinin durumu
Students with special needs in inclusive classrooms during COVİD-19 pandemic: Science teachers' perspectives
  1. Tez No: 833719
  2. Yazar: ŞEYDANUR TOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, COVID-19 pandemisi ile birlikte geçilen uzaktan eğitim sürecinde kaynaştırma öğrencilerinin durumunun ne olduğunu fen bilimleri öğretmenlerinin bakış açısıyla ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin çeşitli illerinde görev yapan 12 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yaklaşımı uygulanan çalışmada, veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Elde edilen veriler; fen bilimleri öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik görüşleri, uzaktan eğitim sürecinde özel gereksinimli öğrencilerinin eğitimine yönelik görüşleri, uzaktan eğitim sürecinde özel gereksinimli öğrencilerinin karşılaştıkları ve karşılaşabilecekleri sorunlara yönelik görüşleri ve özel gereksinimli öğrencilerin uzaktan eğitimine yönelik görüşleri temaları altında incelenmiştir. Elde edilen verilere göre COVID-19 pandemi döneminin özel gereksinimli öğrenciler üzerindeki olumsuz sonuçları ve uzaktan eğitimde kaynaştırma eğitiminin zorluğunu gözler önüne sermiştir. Uzaktan eğitimde özel gereksinimli öğrencilerin eğitimine yönelik sonuçlarla birlikte önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the situation of students with special needs in the distance education during COVID-19 pandemic from the perspective of science teachers. The sample of the study consisted of 12 science teachers. Qualitative research approach was used to conduct this study. More specifically, case study approach was applied. Semi- structured interviews were performed for the data collection. The obtained data were examined by qualitative data analysis. The following themes were found: the opinions of the science teachers about the inclusive education, the opinions of the science teachers about the education of the students with special needs in the distance education, the opinions of science teachers on the problems that special needs students may encounter in the distance education and the opinions of science teachers about the distance education of special needs students. The results revealed the negative consequences of the COVID-19 pandemic period on students with special needs and the difficulty of inclusive education during distance education. Recommendations were provided along with the results regarding the education of special needs students in distance education.