COVID-19 döneminde insanların gıda tüketimi ve beslenme bilinçlenmesi/ alışkanlıklarında meydana gelen değişimler
Changes in people's FOOD consumption and nutritional awareness/habits in the period of COVİD-19
- Tez No: 757578
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma global ölçekte etkili olan COVID-19 salgınında, kendini ve toplum sağlığını korumak adına evlerinde sosyal izolasyonda olan bireylerin, gıda tüketimi ve beslenme alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikleri incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmanın örneklem grubuna, İstanbul Kâğıthane ilçe genelinde COVID-19 nedeni ile sosyal izolasyonda olan 19-65 yaş arası 400 birey dâhil edilmiştir. Araştırma 15.02.2021 – 28.05.2021 tarihleri arasında çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden Kâğıthane ilçesindeki bireyler ile yapılmıştır. Bireylere araştırmacı tarafından hazırlanan 28 soruluk anket formu online görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm demografik sorular ve ikinci bölüm COVID-19 salgınının bireylerin beslenme alışkanlıkları üzerine etkisini ortaya koymayı amaçlayan sorulardan oluşmaktadır. COVID-19 salgınının bireylerin beslenme alışkanlıkları üzerine etkisinin önemine ilişkin görüşlerini ortaya koyan 5'li Likert ölçeği ile ölçen 11 ifade oluşturulmuştur. Çalışmaya katılan bireylerin %68,2'si (n:273) kadın ve %31,8'i (n:127) erkektir. Bireylerin yaş ortalamaları 35,5±11,5 yıl olup, 57,4'ünün lisans mezunu olduğu saptanmıştır. Salgın öncesi kadınların vücut ağırlığı ortalaması 64±12,2 kg iken erkeklerin 81,6±13,3 kg'dır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the changes in food consumption and eating habits of individuals who are socially isolated at home in order to protect themselves and public health in the COVID-19 epidemic, which is effective on a global scale. The sample group of the study included 400 individuals between the ages of 19-65, who were in social isolation due to COVID-19 throughout the Istanbul Kağıthane district. The research was carried out with individuals in Kağıthane district who accepted to participate in the study voluntarily between 15.02.2021 and 28.05.2021. The 28-question survey form prepared by the researcher was applied to the individuals by online interview method. The questionnaire consists of two parts. The first part consists of demographic questions and the second part consists of questions aiming to reveal the impact of the COVID-19 outbreak on the nutritional habits of individuals. 11 expressions were created to measure with a 5-point Likert scale, revealing the importance of the impact of the COVID-19 epidemic on the nutritional habits of individuals. 68.2% (n:273) of the individuals participating in the study were female and 31.8% (n:127) were male. The mean age of the individuals was 35.5±11.5 years, and 57.4 of them were undergraduate graduates. While the mean body weight of women before the epidemic was 64±12.2 kg, it was 81.6±13.3 kg for men.