COVID-19 pandemisi döneminde gebelerin prenatal distres düzeylerinin belirlenmesi
The investigation of the effect of the resveratrol on oxidative damage in pregnant woman
- Tez No: 757579
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİYE AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma COVID-19 pandemisi döneminde gebelerin prenatal distres düzeylerini ve bunu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, analitik-kesitsel olarak 15 Şubat 2021-15 Temmuz 2021 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı gebe polikliniğine başvuran 549 gebe ile yürütülmüştür. Veriler, 'Gebe Bilgi Formu' ve 'Prenatal Distres Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma), Student-t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Mann-Whitney U testi, Kruskall-Wallis tek yönlü varyans analizleri ve post-Hoc Bonferroni testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin %11,5'i gebelik öncesinde ve %5,5'i gebelik sırasında COVID-19 geçirdiğini ifade etmiştir. Gebelerin %5,1'i COVID-19 hakkındaki bilgi düzeyini, %23,3'ü ise COVID-19'un gebelik üzerindeki etkisi hakkındaki bilgi düzeyini yetersiz bulduğunu belirtmiştir. Çalışmadaki gebelerin %37'si COVID-19'un psikolojik sağlıklarını etkilediğini, %33'ü ise COVID-19'a bağlı sosyal izolasyonda olmanın psikolojik sağlıklarını etkilediğini, %19,1'i pandemide eş ile ilişkisinin çok olumsuz etkilendiğini, %79,6'sı COVID-19'a maruziyetin gebeliğe zarar vereceğini ve %79,2'si ise virüsün bebeğine zarar vereceğinden endişe duyduğunu bildirmiştir. Araştırmaya katılan gebelerin %5,3'ü gebeliklerinde düzenli kontrole gidemediğini ve bu durumun en önemli nedeninin“pandemi”olduğunu söylemiştir. Gebelerin Prenatal Distres Ölçeği puan ortalaması 10,31±4,12 olarak bulunmuştur. Özel sektörde çalışan, gelir durumu kötü olan, gebelik haftası 35 ve üzeri olup, şu anki gebeliğinde sağlık sorunu yaşan gebelerin prenatal distres düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the prenatal distress levels of pregnant women and the factors affecting it during the COVID-19 pandemic period. The study was carried out analytically and cross-sectionally with 549 pregnant women who applied to the pregnancy polyclinic of Dokuz Eylül University Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology between February 15, 2021 and July 15, 2021. Data were collected using the 'Pregnant Information Form' and the 'Prenatal Distress Scale'. Descriptive statistics (percentage, frequency, mean and standard deviation), Student's t test, one-way analysis of variance (ANOVA), Mann-Whitney U test, Kruskall-Wallis one-way analysis of variance and post-Hoc Bonferroni tests were used to evaluate the data. 11.5% of the pregnant women participating in the study stated that they had COVID-19 before pregnancy and 5.5% during pregnancy. 5.1% of the pregnant women stated that they found the level of knowledge about COVID-19 insufficient, while 23.3% found the level of knowledge about the effect of COVID-19 on pregnancy insufficient. 37% of the pregnant women in the study stated that COVID-19 affected their psychological health, 33% of them said that being in social isolation due to COVID-19 affected their psychological health, 19.1% said that their relationship with their spouse was affected very negatively during the pandemic, 79%, Six of them reported that exposure to COVID-19 would harm the pregnancy and 79.2% were concerned that the virus would harm their baby. 5.3% of the pregnant women who participated in the study said that they could not go to regular check-ups during their pregnancies and that the most important reason for this situation was the“pandemic”. Prenatal Distress Scale mean score of pregnant women was found to be 10.31±4.12. It was determined that the prenatal distress levels of pregnant women who work in the private sector, have a low income, have a gestational week of 35 and above and have health problems in their current pregnancy are high.