Masabaşı çalışanlarının kas-iskelet sistemi ağrılarının fiziksel aktiviteleri üzerine etkisi ve kayropraktik tedaviye bakış açılarının değerlendirilmesi
The effect of muscular-skeleton pain on the physical activities of desktop employees and evaluation of the perspevtives on chi̇ropractic therapy
  1. Tez No: 757592
  2. Yazar: GİZEM KEÇELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı iş koşullarını pandemi sebebiyle ofisten ev yaşantısına taşıyan masa başı çalışanlarında kas iskelet sistemi ağrılarınınfiziksel aktivite üzerindeki etkisini belirlemek ve ülkemizde yeni başlayan,kas iskelet sistemi hastalıklarının tedavi protokolünde ilk basamaklarda yer alan kayropraktik tedaviye bakış açılarını değerlendirmektir.Çalışmaya Origin Logistik şirketinin Türkiye ofislerinde çalışan ve çalışmaya gönüllü katılmayı kabul eden 100 ofis çalışanı dahil edildi. Çevrimiçi anket yöntemiyle, ofis çalışanlarının fiziksel aktivite düzeyinin kas iskelet sistemi ağrılarına etkisi ve Kayropraktik tedaviye bakış açılarının değerlendirilmesi,“İskandinav Kas İskelet Sistemi Sorgusu”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği”ve“Ofis Çalışanlarının Kayropraktik Tedaviye Bakış Açılarının Değerlendirilmesi Ölçeği”uygulanarak belirlenmiştir.Ofis çalışanlarının kas-iskelet sistemi ağrıları ile fiziksel aktivite düzeyleri incelendiğinde boyun ağrısı olanların %40,3'ünün şiddetli bedensel güç gerektiren fiziksel aktivite yaptığı, %59,7'sinin yapmadığı görülmektedir. Ayrıca, bel ağrısı olan ofis çalışanlarının %37,7'sinin ağır bedensel güç gerektiren fiziksel aktivite yaptığı, %62,3'ünün ağır bedensel güç gerektiren fiziksel aktivite yapmadığı görülmektedir. Ayak/ayak bileklerinde ağrı olan ofis çalışanlarının %31,2'sinin ağır bedensel güç gerektiren fiziksel aktivite yaptığı , %68,8'inin ise ağır bedensel güç gerektiren aktivite yapmadığı görülmektedir.Bireylerin, %47'sinin kayropraktik hakkında bilgi sahibi olduğu, Test sonuçlarına göre ofis çalışanlarının kas/iskelet sistemi ağrısı olduğunda %87,5'inin hem Kayropraktik tedaviyi uygulatacağı,%82'sininKayropraktik tedaviyi araştıracağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study due to the pandemic business conditions, carries over into their home life from the office in skeletal determine the effect of pain on physical activity Nov desk staff, and a new beginning in our country, starting Nov treatment of diseases of the skeletal system the first step in the protocol is to evaluate the perspectives of chiropractic treatment. The study included 100 office employees who worked in the Turkish offices of Origin Logistik and who voluntarily agreed to participate in the study.The online survey method,level of physical activity of employees of the Office of the musculoskeletal system pain chiropractic treatment and evaluation of the impact of Nov perspective,“Scandinavian Nov Query the skeletal system”,“International physical activity scale”and "scale was determined by applying chiropractic treatment perspectives for the evaluation of office workers. When the November activity levels of office employees with musculoskeletal system pain are examined, it is seen that 40.3% of those with neck pain do physical activity that requires severe physical strength, 59.7% do not.In addition, it is seen that 37.7% of office workers with low back pain do physical activity that requires heavy physical force, 62.3% do not do physical activity that requires heavy physical force. It is observed that 31.2% of office workers with pain in their feet /ankles do physical activity that requires heavy physical force, while 68.8% do not do activity that requires heavy physical force. It was concluded that 47% of the individuals had knowledge about chiropractic, according to the test results, 87.5% of the office workers would apply both chiropractic treatment when they had November/skeletal system pain, and 82% would investigate chiropractic treatment.