Çalışanlarda gelişime açıklık ile iyi oluş ilişkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The relationship between openness to development and well being of employees: A research on banking sector
- Tez No: 757591
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, insan kaynakları kapsamında gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinin gelişime açıklık ile ilişkisi ve bu ilişkide iyi oluşun rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında çalışma beş bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölüm, çalışmanın temellerinin belirlendiği giriş bölümüdür. İkinci bölümde genel bilgilere yer verilmiş ve insan kaynakları yönetimi, gelişime açıklık ve iyi oluş kavramları genel perspektifte değerlendirilmiştir. Bu kısımda çalışmanın temelini oluşturan eğitim faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgi sunulmuştur. Eğitim planlaması, eğitim yöntemleri ve insan kaynaklarında eğitimin önemi ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü metodolojinin yer verildiği bölümdür. Araştırma modeli, evren ve örneklem, veri toplama süreci ve sınırlamalar burada sunulmuştur. Dördüncü bölümde bulgular, beşinci bölümde ise sonuç ve değerlendirmeye yer verilerek araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the relationship between educational activities carried out within the scope of human resources and openness to development and the role of well-being in this relationship. Within the scope of this purpose, the study was completed in five chapters. The first chapter is the introductory part in which the basics of the study are determined. In the second chapter, general information is given and the concepts of human resources management, openness to improvement and well-being are evaluated in a general perspective. In this chapter, detailed information about the educational activities that form the basis of the study is presented. The importance of education in education planning, education methods and human resources are discussed. The third chapter of the study is the part where the methodology is included. The research model, population and sample, data collection process and limitations are presented here. The research was completed by giving place to the findings in the fourth chapter and the conclusion and evaluation in the fifth chapter.