Geometrik biçimlendirme yaklaşımının Türk resim sanatındaki yeri ve sanat öğretimi bağlamında incelenmesi
The place of geometric shaping approach in turkish painting art andinvestigation in the context of painting teaching
- Tez No: 757599
- Danışmanlar: DOÇ. HATİCE KETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, geometrik biçimlendirme yaklaşımının Türk resim sanatındaki yerini belirlemek ve bu yaklaşımı, dönemin sanat öğretimi sürecinde ele alıp incelemek amaçlanmıştır. Çalışma betimsel tarama modeline dayanan nitel bir araştırma olup konuyla ilgili yazılı kaynaklara ( kitap, tez, makale, bildiri, ansiklopedi ) alan yazın taraması yöntemi kullanılarak ulaşılmıştır. Konu doğrultusunda Türk resim sanatında gelenekselden başlayarak, çağdaş dönem eserlerine yansıyan geometrik biçimlendirme yaklaşımının, çıkış noktası değişim evreleri ve bu yaklaşımı uygulayan sanatçıların eserleri incelenmiş olup Avrupa'da ve Sanayi-i Nefise Mektebinde Leopold Levy, Andre Lhote ve Hans Hofmann atölyelerinde öğrenim gören ve bu sanatçılardan aldıkları desen eğitiminin yanında biçim, hacim, mekan ve yapı kavramlarını benimseyen Türk ressamların, kübik ve geometrik anlayışla dönemin sanat öğretimini olumlu anlamda etkiledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine the place of geometric shaping approach in Turkish painting art and to examine this approach in the art teaching process of the period. The study is a qualitative research based on the descriptive survey model, and written sources (book, thesis, article, paper, encyclopedia) related to the subject were used with the method of literature review. In line with the subject, the starting point of the geometrical shaping approach, which started from the traditional and reflected on the contemporary works in Turkish painting, and the works of the artists who applied this approach were examined. Turkish painters, who were educated in Europe and in the workshops of Leopold levy, Andre Lhote and Hans Hofmann in the Sanayi-i Nefise School, and who adopted the concepts of form, volume, space and structure as well as the solid pattern education they received from these artists, positively affected the art education of the period with their cubic and geometric understanding conclusion has been reached