Hukuk Fakültesi öğrencilerinin EYS (Ebeveyne Yabancılaştırma Sendromu) hakkındaki farkındalık düzeyleri üzerine çalışması
Study awareness levels of Faculty of Law students about PAS (Parental Alienation Syndrome)
- Tez No: 757598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA GÖKÇE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında; Hukuk Fakültesi öğrencilerinin EYS (Ebeveyne Yabancılaştırma Sendromu) hakkındaki farkındalık düzeylerini görebilmek amacıyla yapılmıştır. Tezin çalışma grubu kartopu örnekleme türlerinden amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir.4. Sınıf hukuk fakültesinde okuyan 15 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler demografik bilgi formu ve yarı yapılandırılmış açık uçlu sorularla toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi ve içerik analizi uygulanmıştır. Görüşmeler online/yüz yüze yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler nitel araştırma tekniğine uygun bir şekilde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, 4. Hukuk fakültesi öğrencilerinin, EYS hakkında ayrıntılı net bilgiye sahip olmadıkları ve Ebeveyne Yabancılaşma Sendromuna neden olan faktörlerin; Aile içi faktörlere göre, ebeveyn baskısının ve Çevresel faktörlere göre de, eğitimin etkilerinin daha yüksek neden olduğu gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler; eys, ebeveyne yabancılaşma, yabancılaştırma
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the students of the Faculty of Law were made to see the level of awareness about PAS (parental alienation syndrome). The study group of the thesis are determined by purposive sampling method which is one of the snowball sampling methods. It consists of 15 students studying at the grade law faculty. The data were collected with a demographic information form and semi-structured open-ended questions. The descriptive analysis method and content analysis were used in the analysis of the data. Interviews were conducted online/face to face. The data obtained as a result of the research were evaluated in accordance with the qualitative research technique. According to the findings from the investigation, 4th It has been observed that the students of law school do not have a clear understanding of PAS and the factors that cause the parental alienation syndrome, and that the effects of education are higher, according to domestic factors, relative to parental pressure and Environmental factors. Key words; pas, parental alienation , alienation