Mutfakta çalışan bireylerin beslenme alışkanları ile antropometrik ölçümlerinin incelenmesi
Examination of nutritional habits and anthromopetric measurements of individuals working in the kitchen
  1. Tez No: 757606
  2. Yazar: TURAN DURĞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, Anadolu Sağlık Merkezi mutfağında hizmet veren SOA şirketinde çalışanlarının, antropometrik ölçümleri ile beslenme alışkanlıklarını değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı tipte uygulanan bu çalışma, 18- 50 yaş arasında olan kadın ve erkek toplam 65 kişi üzerinde yürütülmüştür. Anket formu, kişisel bilgiler, genel sağlık bilgileri, antropometrik ölçümler, sağlıklı beslenme tutum ölçeği, 3 günlük besin tüketim kaydı formu ve beslenme alışkanlıkları olmak üzere 6 bölümden oluşmaktadır. Veriler anket dağılımı yoluyla toplanmış ve bu araştırmada SPSS 24.0 paket programı kullanılarak bağımsız örneklem t-testi ve Mann-Whitney U analizi, ikiden çok grubun ortalamalarının karşılaştırılması için ise Kruskal-Wallis Test uygulanmıştır. İstatiksel analizlerin değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmıştır. Sonuçların p0,05 olması halinde ise anlamlı farklılığın bulunmadığı bildirilmiştir. Anketin sonuçları SPSS.24 programı ile istatiksel analizler yapılmıştır. Araştırma kapsamında alınan bireyler %49,2'si kadın, %50,8'i erkek bireylerden oluşmakta olup, işçilerin eğitim durumları incelendiğinde, %41,5'i ilk ve ortaokul, %40'i lise, 18,5'i yükseköğrenim mezunları olduğu saptanmıştır. İşçilerin sigara ve alkol kullanımına bakıldığında % 53,8'i sigara kullanımı, % 20'si alkol tüketmektedir. Araştırmaya katılan işçilerin %87,7'nin 3 ana öğünü de düzenli olarak tükettiği, %28'ının ara öğün tükettiği, ana öğün atlamaması sadece %43,1'inin olduğu, öğün atlayanların ise %60,7 oranında akşam öğününü ihmal ettiği saptanmıştır. Besin tüketim düzeyleri Diyetle Günlük Referans Alım Düzeyleri (TÜBER) ile karşılaştırıldığında yeterli miktarda alınmış olup, folat ve C Vitamini alımlarının yetersiz düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; işçilerin beslenme hakkında bilgi seviyelerinin yükseltilmesi ile beraber beslenme düzenlerinin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the anthropometric measurements and eating habits of the employees of SOA food company serving in anatolian health center cuisine. This descriptive study was carried out on a total of 65 men and women between the ages of 18 and 50. The questionnaire consists of 6 sections: personal information, general health information, anthropometric measurements, healthy eating attitude scale, 3-day food consumption record form and eating habits. The data werev collected through survey distribution and independent sample t-test and Mann- Whitney U analysis using SPSS 24.0 package program and Kruskal-Wallis Test were applied to compare the averages of more than two groups. 0.05 was used as the level of signiability in the evaluation of statistical analyses. It was reported that there was a significant difference if the results were p0.05. The results of the survey were statistically analyzed with spss.24 program. 49.2% of the individuals taken within the scope of the study are women and 50.8% are male individuals, and when the education status of the workers is examined, it was determined that 41.5% are primary and secondary school, 40% are high school graduates and 18.5% are graduates of higher education. When looking at the smoking and alcohol use of workers, 53.8% smoke and 20% consume alcohol. It was found that 87.7% of the workers who participated in the study regularly consumed all 3 main meals, 28% consumed intermediate meals, only 43.1% did not skip the main meal, and 60.7% of those who skipped meals neglected dinner. Nutritional consumption levels were taken in sufficient quantities compared to Dietary Daily Reference Intake Levels (TUBER) and folate and Vitamin C intakes were found to be inadequate. As a result; it is necessary to reorganize the dietary patterns of the workers with the increase of the knowledge levels about nutrition.