Markanın ikna etme üstünlüğünün satış gücü açısından önemi ve lüks markalar üzerine bir araştırma
The importance of persuasion superiority of the brand in terms of sales force and a research on luxury brands
  1. Tez No: 757634
  2. Yazar: FUAT ÇORAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN ÖZTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Marka olmak bir işletme için olmazsa olmazdır. Markanın tüm özellikleri insanların albenisini kazanabilmek için oluşturulmuştur. Marka algısı insanın benliğine öylesine kazınmıştır ki artık insanların sosyal hayatlarının bir parçası haline gelmiştir. Daha da ilerisi, marka bağlılığının insanların hayatlarına yön verebilecek düzeye bile geldiğini söylemek mümkündür. Markanın bir kişiyi veya grubu nasıl etkilediği, hangi aşamalardan geçerek ikna ettiği ve firmanın satışlarının bu süreçte nasıl etkilendiği bu tez çalışmasında detaylarıyla ele alınmıştır. Lüks markalarda, markanın müşteriye ihtiyacı olduğu kadar müşteri de o markanın sınırlı sayıdaki lüks ürünü elde etmeye ihtiyaç duymaktadır. Bu durumun karşılıklı bir ilişkiye bağlı olduğunu görmekteyiz. Her lüks markanın birebir özel müşteri kitlesi olmakla beraber diğer lüks markalarla da etkileşim halinde olduğu görülmüştür. Ayrıca lüks markalardaki müşteri kitlesinin markayla bambaşka bir duygusal bağ kurduğu göze çarpmaktadır. Bu bağın ticaretten öte olduğu görüşü hakimdir. Çünkü yapılan araştırmalardan görülmüştür ki lüks markaların çok fazla müşteriye ihtiyacı olmadığı gibi yüksek hacimde satış yapmak, müşterilerini ikna etmek gibi bir çabalarının da olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Being a brand is essential for a business. All the features of the brand have been created in order to gain the appeal of people. Brand perception is so ingrained in people's personality that it has now become a part of people's social lives. Moreover, it has been observed that brand loyalty has even reached the level that can direct people's lives. In this thesis, how the brand affects a person or a group, what stages it convinces and how the company's sales are affected in this process are discussed in detail. In luxury brands, as much as the brand needs the customer, the customer also needs to obtain the brand's luxury products that are usually limited in number. It is seen that this situation depends on a reciprocal relationship, and it is also seen that each luxury brand has a one-to-one special customer base, but also interacts with other luxury brands. Furthermore, it is striking that the customer base of luxury brands establishes a completely different emotional bond with the brand. The view that this bond goes beyond trade is dominant because it has been determined that luxury brands do not strive to have too many customers, high volume sales or persuade their customers.